Yritysprofiili

Saronia Oy

Saronia Oy:n kotipaikka on Sonkajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-04. Toimiala on muualla luokittelematon turvallisuuspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €38,570 ja liikevoitto -€5,935.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2669932-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2669932-3
Toimiala
Muualla luokittelematon turvallisuuspalvelutoiminta
Kunta
Sonkajärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-02-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-01-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suksimiehentie 12 as. 3, 74300, Sonkajärvi

Verkkosivu: https://www.saronia.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Saronia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saronia Oy:n sijaintipaikkakunta on Sonkajärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-02-04. Toimiala on muualla luokittelematon turvallisuuspalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-03-31 liikevaihto oli €38,570 ja liikevoitto -€5,935. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €38,570 sekä tilikauden tulokseksi -€5,935. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -27.4%, liikevoittoprosentti -15.4% ja omavaraisuusaste +76.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-27.4%
Liikevoittoprosentti-15.4%
Omavaraisuusaste76.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,000Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€1,308Edellinen: €5,583
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,740Edellinen: €3,580
Oma pääoma€1,305Edellinen: €7,240
Velat€403Edellinen: €2,851
Vaihtuvat vastaavat€1,707Edellinen: €10,090
Current liabilities€403Edellinen: €2,851
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€53,104
2023-03-31
€38,570
2024-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,314
2023-03-31
-€5,935
2024-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,159
2023-03-31
-€5,935
2024-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€10,090
2023-03-31
€1,707
2024-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
76.4 %2023-03-31: 71.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.25x2023-03-31: 1.96x
Liikevoitto-%Heikko
13/100 · Laskussa
-14.6 %2023-03-31: 2.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-03-312024-03-31
Omavaraisuusaste71.8 %76.4 %
Maksuvalmius1.96x3.25x
Liikevoitto-%2.5 %-14.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2669932-3
ALV-tunnusFI26699323
EU-tunnusFIFPRO.2669932-3
KuntaSonkajärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-01-25Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-02-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-02-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSaronia Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
217 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika38 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika33 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-30 14.2562/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1562/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saronia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.