Yritysprofiili

Satu Nisu Design Oy

Satu Nisu Design Oy:n kotipaikka on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-02-23. Toimiala on kankaiden kudonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €58,087 ja liikevoitto €59,789.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2817868-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2817868-7
Toimiala
Kankaiden kudonta
Kunta
Kuopio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-02-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-02-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Suokatu 41, 70110, Kuopio

Verkkosivu: https://www.satunisu.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Satu Nisu Design Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Satu Nisu Design Oy:n sijaintipaikkakunta on Kuopio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-02-23. Toimiala on kankaiden kudonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €58,087 ja liikevoitto €59,789. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €58,087 sekä tilikauden tulokseksi €49,266. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +74.2%, liikevoittoprosentti +102.9% ja omavaraisuusaste +24.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys74.2%
Liikevoittoprosentti102.9%
Omavaraisuusaste24.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€51,793Edellinen: €22,500
Inventory€37,450Edellinen: €37,450
Rahat ja pankkisaamiset-€21Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€43,383Edellinen: -€55,356
Oma pääoma€11,269Edellinen: -€37,997
Velat€34,443Edellinen: €85,735
Vaihtuvat vastaavat€39,179Edellinen: €38,744
Current liabilities€24,443Edellinen: €14,491
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€33,346
2024-07-31
€58,087
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€20,060
2024-07-31
€59,789
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,973
2024-07-31
€49,266
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€47,738
2024-07-31
€45,712
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
31/100 · Nousussa
24.6 %2024-07-31: -79.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
51/100 · Laskussa
1.53x2024-07-31: 2.58x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
54.4 %2024-07-31: 35.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste-79.6 %24.6 %
Maksuvalmius2.58x1.53x
Liikevoitto-%35.9 %54.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2817868-7
ALV-tunnusFI28178687
EU-tunnusFIFPRO.2817868-7
KuntaKuopio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-02-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-02-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2017-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSatu Nisu Design Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
2984 verrokkia
Omavaraisuus36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika268 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Vakava rekisteritapahtuma 12–24 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1765/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-21 13.3065/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Satu Nisu Design Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.