Yritysprofiili

Satumaa Events Oy

Satumaa Events Oy:n kotipaikka on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-13. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €283,185 ja liikevoitto -€4,931.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3234380-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3234380-9
Toimiala
Taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen
Kunta
Rymättylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-09-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-09-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Leppäkarinkuja 26, 21140, Rymättylä

Puhelin: +358447343508Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://satumaaevents.fiLähdehavainto

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/satumaaeventsLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/satumaaeventsLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/satumaaeventsLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Rantanen Kunovski Matti AleksiToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Satumaa Events Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Satumaa Events Oy:n sijaintipaikkakunta on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-13. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €283,185 ja liikevoitto -€4,931. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €283,185 sekä tilikauden tulokseksi -€5,021. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +56.0%, liikevoittoprosentti -1.7% ja omavaraisuusaste +6.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Tapahtumatuotanto, yritystilaisuuksien, messujen juhlien, tyky-päivien järjestäminen sekä kaikki laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys56.0%
Liikevoittoprosentti-1.7%
Omavaraisuusaste6.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,000
Rahat ja pankkisaamiset€8,388Edellinen: €5,518
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,668Edellinen: -€13,763
Oma pääoma€647Edellinen: €3,668
Velat€8,988Edellinen: €18,145
Vaihtuvat vastaavat€9,634Edellinen: €21,812
Current liabilities€8,988Edellinen: €18,145
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€38,258
2022-12-31
€109,576
2023-12-31
€181,535
2024-12-31
€283,185
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€3,008
2022-12-31
-€16,045
2023-12-31
€17,789
2024-12-31
-€4,931
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€2,175
2022-12-31
-€15,938
2023-12-31
€17,430
2024-12-31
-€5,021
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€15,895
2022-12-31
€7,509
2023-12-31
€21,812
2024-12-31
€9,634
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHeikko
8/100 · Laskussa
6.7 %2024-12-31: 16.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
31/100 · Nousussa
0.93x2024-12-31: 0.30x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.7 %2024-12-31: 9.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste13.7 %-183.3 %16.8 %6.7 %
Maksuvalmius-0.31x-0.93x
Liikevoitto-%7.9 %-14.6 %9.5 %-1.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3234380-9
ALV-tunnusFI32343809
EU-tunnusFIFPRO.3234380-9
KuntaRymättylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-09-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-09-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-09-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Rantanen Kunovski Matti AleksiToimitusjohtajaLähteitä: 7 · Luottamus: 78%
Rantanen Harri JohannesPuheenjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Rantanen Kunovski Matti AleksiVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Jokela Maija PauliinaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Maija JokelaChief Operating OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSatumaa Events Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä51/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
91 verrokkia
Omavaraisuus19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika244 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika197 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-16 15.3751/100 · v0.14
B1 → B2 · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1469/100 · v0.13
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Satumaa Events Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.