Yritysprofiili

Saumaus Klinga Oy

Saumaus Klinga Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €327,770 ja liikevoitto €10,605.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3134239-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3134239-6
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-05-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Syväojankatu 8 A 35, 15700, Lahti

Verkkosivu: https://www.saumausklinga.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Saumaus Klinga Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saumaus Klinga Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-05-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €327,770 ja liikevoitto €10,605. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2021-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €327,770 sekä tilikauden tulokseksi €7,515. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +91.9%, liikevoittoprosentti +3.2% ja omavaraisuusaste +53.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2021-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys91.9%
Liikevoittoprosentti3.2%
Omavaraisuusaste53.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,796Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€27,674Edellinen: €48,224
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,367Edellinen: €0
Oma pääoma€34,882Edellinen: €40,617
Velat€30,415Edellinen: €19,322
Vaihtuvat vastaavat€58,021Edellinen: €59,938
Current liabilities€22,632Edellinen: €19,322
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€170,817
2020-12-31
€327,770
2021-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€50,790
2020-12-31
€10,605
2021-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€40,617
2020-12-31
€7,515
2021-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€59,938
2020-12-31
€65,297
2021-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Laskussa
53.4 %2020-12-31: 67.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Laskussa
1.22x2020-12-31: 2.50x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.2 %2020-12-31: 29.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-31
Omavaraisuusaste67.8 %53.4 %
Maksuvalmius2.50x1.22x
Liikevoitto-%29.7 %3.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3134239-6
ALV-tunnusFI31342396
EU-tunnusFIFPRO.3134239-6
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-05-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-10-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSaumaus Klinga Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
73 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Vakava rekisteritapahtuma 12–24 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-28 02.4364/100 · v0.14
B3 → B1 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2021-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1545/100 · v0.14
B3 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

12–24 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali säilyy varoitussignaalina, mutta sitä ei enää käsitellä tuoreena.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2021-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-18.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saumaus Klinga Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.