Yritysprofiili

Saupart Oy

Saupart Oy:n kotipaikka on Saukkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-08-24. Toimiala on posliini- ja lasitavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €16,978 ja liikevoitto -€16,785.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0704216-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0704216-6
Toimiala
Posliini- ja lasitavaroiden tukkukauppa
Kunta
Saukkola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1988-08-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-06-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Knaapintie 8, 09430, Saukkola

Tietoa yrityksestä Saupart Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Saupart Oy:n sijaintipaikkakunta on Saukkola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1988-08-24. Toimiala on posliini- ja lasitavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €16,978 ja liikevoitto -€16,785. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €16,978 sekä tilikauden tulokseksi -€15,585. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -8.5%, liikevoittoprosentti -98.9% ja omavaraisuusaste +99.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-8.5%
Liikevoittoprosentti-98.9%
Omavaraisuusaste99.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€58,484Edellinen: €69,330
Edellisten tilikausien voitto/tappio€177,230Edellinen: €186,934
Oma pääoma€169,985Edellinen: €185,570
Velat€727Edellinen: €400
Vaihtuvat vastaavat€58,484Edellinen: €69,330
Current liabilities€727Edellinen: €400
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€20,551
2024-02-29
€18,559
2025-02-28
€16,978
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€25,310
2024-02-29
-€11,146
2025-02-28
-€16,785
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€25,310
2024-02-29
-€9,704
2025-02-28
-€15,585
2026-02-28
Varat -kehitys3 kautta
€195,674
2024-02-29
€185,970
2025-02-28
€170,712
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.6 %2025-02-28: 99.8 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
80.50x2025-02-28: 173.33x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-98.9 %2025-02-28: -60.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-02-292025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste99.8 %99.8 %99.6 %
Maksuvalmius185.99x173.33x80.50x
Liikevoitto-%-123.2 %-60.1 %-98.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0704216-6
EU-tunnusFIFPRO.0704216-6
KuntaSaukkola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1988-08-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSaupart Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä66/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
167 verrokkia
Omavaraisuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-19 06.3266/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1464/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1464/100 · v0.13
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 38 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Saupart Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.