Yritysprofiili

SelexLab Oy

SelexLab Oy:n kotipaikka on Luoma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-20. Toimiala on diagnostiset kuvantamispalvelut ja lääketieteellisten laboratorioiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €25,903 ja liikevoitto €2,867.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3146278-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3146278-5
Toimiala
Diagnostiset kuvantamispalvelut ja lääketieteellisten laboratorioiden toiminta
Kunta
Luoma
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rauhalantie 168, 02440, Luoma

Verkkosivu: https://www.selexlab.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SelexLab Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SelexLab Oy:n sijaintipaikkakunta on Luoma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-20. Toimiala on diagnostiset kuvantamispalvelut ja lääketieteellisten laboratorioiden toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €25,903 ja liikevoitto €2,867. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €25,903 sekä tilikauden tulokseksi -€408. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.6%, liikevoittoprosentti +11.1% ja omavaraisuusaste -0.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.6%
Liikevoittoprosentti11.1%
Omavaraisuusaste-0.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€45Edellinen: €0
Inventory€7,500Edellinen: €7,500
Rahat ja pankkisaamiset€79Edellinen: €450
Advances received€250Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€24,618Edellinen: -€26,444
Oma pääoma-€26Edellinen: €382
Velat€11,234Edellinen: €13,664
Vaihtuvat vastaavat€10,052Edellinen: €10,733
Current liabilities€11,234Edellinen: €12,449
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€32,221
2024-12-31
€25,903
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,191
2024-12-31
€2,867
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,826
2024-12-31
-€408
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€14,046
2024-12-31
€11,208
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-0.2 %2024-12-31: 2.7 %
MaksuvalmiusVälttävä
22/100 · Nousussa
0.67x2024-12-31: 0.64x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Laskussa
11.1 %2024-12-31: 13.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste2.7 %-0.2 %
Maksuvalmius0.64x0.67x
Liikevoitto-%13.0 %11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3146278-5
ALV-tunnusFI31462785
EU-tunnusFIFPRO.3146278-5
KuntaLuoma
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-07-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSelexLab Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-26
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
168 verrokkia
Omavaraisuus21%
Heikompi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika220 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-26 09.5047/100 · v0.14
B1 → B3 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-26
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
55/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
26.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SelexLab Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.