Yritysprofiili

Sempatik Oy

Sempatik Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-09-07. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €701,698 ja liikevoitto -€23,177.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0980375-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0980375-8
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1994-09-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1994-10-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KUMPULANTIE 7, 00520, Helsinki

Puhelin: +358400872401Lähdehavainto

Verkkosivu: https://ravintola911.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Yildiz HasanVarsinainen jäsen
Gülhanim YildizHallitus: varajäsen

Tietoa yrityksestä Sempatik Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sempatik Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1994-09-07. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €701,698 ja liikevoitto -€23,177. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €701,698 sekä tilikauden tulokseksi -€21,306. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.2%, liikevoittoprosentti -3.3% ja omavaraisuusaste +37.8%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Ravintola 91,1

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.2%
Liikevoittoprosentti-3.3%
Omavaraisuusaste37.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €100
Inventory€15,133Edellinen: €11,072
Rahat ja pankkisaamiset€2,491Edellinen: €3,128
Edellisten tilikausien voitto/tappio€71,426Edellinen: €88,433
Tulos ennen veroja-€21,603Edellinen: -€10,280
Oma pääoma€52,643Edellinen: €80,349
Velat€86,459Edellinen: €70,704
Vaihtuvat vastaavat€59,678Edellinen: €63,117
Current liabilities€86,459Edellinen: €70,704
Henkilöstö10Edellinen: 9
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€525,845
2021-09-30
€621,303
2022-09-30
€640,402
2023-09-30
€636,876
2024-09-30
€701,698
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€13,591
2023-09-30
-€15,349
2024-09-30
-€23,177
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€12,120
2021-09-30
-€10,399
2022-09-30
-€6,920
2023-09-30
-€10,607
2024-09-30
-€21,306
2025-09-30
Varat -kehitys5 kautta
€188,563
2021-09-30
€165,111
2022-09-30
€159,084
2023-09-30
€151,052
2024-09-30
€139,102
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
47/100 · Laskussa
37.8 %2024-09-30: 53.2 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Vakaa
0.20x2024-09-30: 0.20x
Liikevoitto-%Heikko
42/100 · Laskussa
-3.3 %2024-09-30: -2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-09-302022-09-302023-09-302024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste72.1 %69.5 %62.1 %53.2 %37.8 %
Maksuvalmius---0.20x0.20x
Liikevoitto-%---2.1 %-2.4 %-3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0980375-8
ALV-tunnusFI09803758
EU-tunnusFIFPRO.0980375-8
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1994-09-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-10-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1995-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-05-29Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Yildiz HasanVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Gülhanim YildizHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSempatik Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
109 verrokkia
Omavaraisuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-15 22.4249/100 · v0.14
B2 → B3 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1558/100 · v0.14
B2 → B2
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vakaa
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 32 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sempatik Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.