Yritysprofiili

Sennah Oy

Sennah Oy:n kotipaikka on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-12-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €25,000 ja liikevoitto €7,387.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3174156-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3174156-5
Toimiala
Muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta
Kunta
Oulu
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-12-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-11-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yrjönranta 7 as. 1, 90240, Oulu

Puhelin: +358453313556Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Niemelä Hannes AlfredVarsinainen jäsen
Niemelä Sanna-Mari TuuliaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Sennah Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sennah Oy:n sijaintipaikkakunta on Oulu. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-12-03. Toimiala on muualla luokittelematon muu liike-elämän tukipalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €25,000 ja liikevoitto €7,387. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €25,000 sekä tilikauden tulokseksi €3,950. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +29.5% ja omavaraisuusaste +90.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

kaikki muu laillinen liiketoiminta Yrityspalvelut

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti29.5%
Omavaraisuusaste90.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€5,006Edellinen: €369
Edellisten tilikausien voitto/tappio€234,065Edellinen: €327,717
Oma pääoma€243,015Edellinen: €239,065
Velat€24,188Edellinen: €47,683
Vaihtuvat vastaavat€168,680Edellinen: €183,959
Current liabilities€9,577Edellinen: €32,962
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
-€3,617
2021-05-20
-€1,817
2022-05-20
-€10,394
2023-05-31
-€74,322
2024-05-31
-€210,844
2025-05-31
€7,387
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€48,146
2021-05-20
€117,697
2022-05-20
€39,538
2023-05-31
€158,134
2024-05-31
-€93,653
2025-05-31
€3,950
2026-05-31
Varat -kehitys6 kautta
€49,302
2021-05-20
€214,159
2022-05-20
€296,580
2023-05-31
€400,438
2024-05-31
€286,747
2025-05-31
€267,203
2026-05-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevoitto-−210 844 €−74 322 €−10 394 €−1 817 €−3 617 €
Tilikauden tulos-−93 652 €158 134 €39 538 €117 697 €48 146 €
Tulos ennen veroja-−93 652 €166 014 €39 249 €134 932 €48 146 €
Omavaraisuusaste-83,4 %83,7 %64,8 %77,4 %97,7 %
Tase yhteensä-286 747 €400 438 €296 580 €214 159 €49 302 €
Henkilöstö111111

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.0 %2025-05-31: 83.4 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.52x2025-05-31: 0.01x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Trenditieto puuttuu
29.6 %2025-05-31: Ei saatavilla
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-05-202022-05-202023-05-312024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste97.7 %77.4 %64.8 %83.7 %83.4 %91.0 %
Maksuvalmius---87.48x0.01x0.52x
Liikevoitto-%-----29.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3174156-5
EU-tunnusFIFPRO.3174156-5
KuntaOulu
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-11-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-12-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Niemelä Hannes AlfredVarsinainen jäsenLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Niemelä Sanna-Mari TuuliaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSennah Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
66 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika142 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika145 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-0575/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-11-02 09.0175/100 · v0.15
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-15 21.0266/100 · v0.14
B2 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Näytön laatu: Rajallinen talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
59/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
20.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitus
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sennah Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.