Yritysprofiili

Silmälääkäri Roope Uronen Oy

Silmälääkäri Roope Uronen Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-18. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €578,043 ja liikevoitto €520,985.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3180793-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3180793-1
Toimiala
Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-01-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-01-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Järvenpäänkatu 9 A 9, 15170, Lahti

Tietoa yrityksestä Silmälääkäri Roope Uronen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Silmälääkäri Roope Uronen Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-01-18. Toimiala on lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €578,043 ja liikevoitto €520,985. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €578,043 sekä tilikauden tulokseksi €453,581. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +15.3%, liikevoittoprosentti +90.1% ja omavaraisuusaste +96.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys15.3%
Liikevoittoprosentti90.1%
Omavaraisuusaste96.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€569,192Edellinen: €277,302
Edellisten tilikausien voitto/tappio€764,221Edellinen: €467,065
Oma pääoma€1,217,801Edellinen: €830,675
Velat€51,220Edellinen: €31,697
Vaihtuvat vastaavat€569,904Edellinen: €278,015
Current liabilities€51,220Edellinen: €31,697
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€501,219
2024-12-31
€578,043
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€450,817
2024-12-31
€520,985
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€363,609
2024-12-31
€453,581
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€862,372
2024-12-31
€1,269,021
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
96.0 %2024-12-31: 96.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
11.11x2024-12-31: 8.75x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
90.1 %2024-12-31: 89.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste96.3 %96.0 %
Maksuvalmius8.75x11.11x
Liikevoitto-%89.9 %90.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3180793-1
EU-tunnusFIFPRO.3180793-1
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-01-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-01-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSilmälääkäri Roope Uronen Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
97 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika58 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1789/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-21 09.5989/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
53/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-27

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Silmälääkäri Roope Uronen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.