Yritysprofiili

SK-Steel Oy

SK-Steel Oy:n kotipaikka on Horo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-07-05. Toimiala on moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €370,846 ja liikevoitto €30,406.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2415840-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2415840-0
Toimiala
Moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Kunta
Horo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-07-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-06-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Horontie 1288, 64740, Horo

Puhelin: +358456500722Lähdehavainto

Verkkosivu: https://sksteel.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Laitala Janne EerikkiToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä SK-Steel Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SK-Steel Oy:n sijaintipaikkakunta on Horo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-07-05. Toimiala on moottoriajoneuvojen runkojen ja korien valmistus; perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €370,846 ja liikevoitto €30,406. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €370,846 sekä tilikauden tulokseksi €25,445. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.2%, liikevoittoprosentti +8.2% ja omavaraisuusaste +77.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on monitoimiala.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.2%
Liikevoittoprosentti8.2%
Omavaraisuusaste77.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€14,280Edellinen: €24,688
Rahat ja pankkisaamiset€159,749Edellinen: €110,598
Edellisten tilikausien voitto/tappio€138,412Edellinen: €86,986
Oma pääoma€181,857Edellinen: €165,292
Velat€54,249Edellinen: €46,935
Vaihtuvat vastaavat€216,598Edellinen: €183,707
Current liabilities€54,249Edellinen: €46,935
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€344,743
2021-06-30
€234,117
2022-06-30
€246,516
2023-06-30
€378,919
2024-06-30
€395,328
2025-06-30
€370,846
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€43,242
2021-06-30
€1,813
2022-06-30
-€304
2023-06-30
€47,781
2024-06-30
€73,632
2025-06-30
€30,406
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€34,299
2021-06-30
€1,170
2022-06-30
-€634
2023-06-30
€39,380
2024-06-30
€60,307
2025-06-30
€25,445
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€132,561
2021-06-30
€106,554
2022-06-30
€140,931
2023-06-30
€204,108
2024-06-30
€212,228
2025-06-30
€236,106
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Laskussa
77.0 %2025-06-30: 77.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.21x2025-06-30: 2.88x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
71/100 · Laskussa
8.2 %2025-06-30: 18.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-06-302022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste63.4 %76.0 %55.6 %54.5 %77.9 %77.0 %
Maksuvalmius----2.88x3.21x
Liikevoitto-%12.2 %0.8 %-0.1 %12.6 %18.6 %8.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2415840-0
ALV-tunnusFI24158400
EU-tunnusFIFPRO.2415840-0
KuntaHoro
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-07-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-07-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-07-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2011-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Laitala Janne EerikkiToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Laitala Ville MikaelPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laitala Anne MarjukkaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laitala Janne EerikkiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Hämäläinen Tony ErikTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ville LaitalaSuunnittelu. MyyntiLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSK-Steel Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
7730 verrokkia
Omavaraisuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Maksuvalmius84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika114 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-18 00.3384/100 · v0.15
A2 → A2 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
A2
2026-10-1786/100 · v0.15
A2 → A2 · -2 pistettä
  • Arviota tukeva tekijä poistui: Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella.
A2
2026-09-1588/100 · v0.14
A2 → A2
A2
2026-09-1488/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
55/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

25 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SK-Steel Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.