Yritysprofiili

Skata Pälsfarm Ab

Skata Pälsfarm Ab:n kotipaikka on Maksamaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-08-15. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €117,723 ja liikevoitto €6,784.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 9108073-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
9108073-8
Toimiala
Turkiseläinten kasvatus
Kunta
Maksamaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-08-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: MAXMOVÄGEN 303, 66640, Maksamaa

Tietoa yrityksestä Skata Pälsfarm Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Skata Pälsfarm Ab:n sijaintipaikkakunta on Maksamaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-08-15. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €117,723 ja liikevoitto €6,784. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €117,723 sekä tilikauden tulokseksi €18,537. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.0%, liikevoittoprosentti +5.8% ja omavaraisuusaste +50.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.0%
Liikevoittoprosentti5.8%
Omavaraisuusaste50.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,761Edellinen: €4,002
Inventory€59,048Edellinen: €99,271
Rahat ja pankkisaamiset€373,570Edellinen: €325,703
Edellisten tilikausien voitto/tappio€390,729Edellinen: €423,271
Oma pääoma€426,085Edellinen: €407,548
Velat€416,818Edellinen: €430,730
Vaihtuvat vastaavat€675,228Edellinen: €667,048
Current liabilities€416,818Edellinen: €430,730
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€92,674
2023-12-31
€117,723
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€33,700
2023-12-31
€6,784
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€32,542
2023-12-31
€18,537
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€838,278
2023-12-31
€842,903
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
63/100 · Nousussa
50.5 %2023-12-31: 48.6 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
35/100 · Nousussa
1.04x2023-12-31: 0.99x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
64/100 · Nousussa
5.5 %2023-12-31: -34.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste48.6 %50.5 %
Maksuvalmius0.99x1.04x
Liikevoitto-%-34.9 %5.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus9108073-8
ALV-tunnusFI91080738
EU-tunnusFIFPRO.9108073-8
KuntaMaksamaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-08-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1995-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-01-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSkata Pälsfarm Ab
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
51 verrokkia
Omavaraisuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1782/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-27 21.1482/100 · v0.14
A3 → A2 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Skata Pälsfarm Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.