Yritysprofiili

Smajli Oy

Smajli Oy:n kotipaikka on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-12-09. Toimiala on muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,290,075 ja liikevoitto €81,243.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1930510-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1930510-3
Toimiala
Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta
Kunta
Espoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2004-12-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-11-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pellavakuja 1 C 9, 02780, Espoo

Tietoa yrityksestä Smajli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Smajli Oy:n sijaintipaikkakunta on Espoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2004-12-09. Toimiala on muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,290,075 ja liikevoitto €81,243. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,290,075 sekä tilikauden tulokseksi €56,524. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +10.1%, liikevoittoprosentti +6.3% ja omavaraisuusaste +76.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys10.1%
Liikevoittoprosentti6.3%
Omavaraisuusaste76.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€800Edellinen: €4,935
Rahat ja pankkisaamiset€85,691Edellinen: €74,401
Edellisten tilikausien voitto/tappio€521,802Edellinen: €482,216
Oma pääoma€586,327Edellinen: €575,802
Velat€180,550Edellinen: €205,070
Vaihtuvat vastaavat€597,500Edellinen: €565,339
Current liabilities€180,550Edellinen: €205,070
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€66,545
2024-12-31
€81,243
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€50,686
2024-12-31
€56,524
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€780,872
2024-12-31
€766,876
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
96/100 · Nousussa
76.5 %2024-12-31: 73.7 %
MaksuvalmiusHeikko
16/100 · Nousussa
0.47x2024-12-31: 0.36x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Laskussa
6.3 %2024-12-31: 9.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste73.7 %76.5 %
Maksuvalmius0.36x0.47x
Liikevoitto-%-6.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1930510-3
ALV-tunnusFI19305103
EU-tunnusFIFPRO.1930510-3
KuntaEspoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-12-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-02-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSmajli Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoEi riittävästi historiaa
KannattavuusEi riittävästi historiaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
636 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Maksuvalmius50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika155 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 14.2675/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1573/100 · v0.14
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1462/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 21 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Smajli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.