Yritysprofiili

Sodankylän Noppa Oy

Sodankylän Noppa Oy:n kotipaikka on Sattanen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-07. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €83,515 ja liikevoitto -€1,700.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3356457-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3356457-4
Toimiala
Lyhytaikainen majoitus lomamökeissä
Kunta
Sattanen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-04-07
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-04-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lampelantie 3, 99650, Sattanen

Tietoa yrityksestä Sodankylän Noppa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sodankylän Noppa Oy:n sijaintipaikkakunta on Sattanen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-04-07. Toimiala on lyhytaikainen majoitus lomamökeissä. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €83,515 ja liikevoitto -€1,700. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €83,515 sekä tilikauden tulokseksi -€2,687. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +64.5%, liikevoittoprosentti -2.0% ja omavaraisuusaste +21.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys64.5%
Liikevoittoprosentti-2.0%
Omavaraisuusaste21.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€5,300Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€2,118Edellinen: €835
Edellisten tilikausien voitto/tappio€6,362Edellinen: -€240
Oma pääoma€3,675Edellinen: €6,362
Velat€13,465Edellinen: €6,630
Vaihtuvat vastaavat€11,975Edellinen: €9,760
Current liabilities€13,465Edellinen: €6,630
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€50,782
2024-12-31
€83,515
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,280
2024-12-31
-€1,700
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,602
2024-12-31
-€2,687
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€12,993
2024-12-31
€17,139
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
27/100 · Laskussa
21.4 %2024-12-31: 49.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.55x2024-12-31: 0.13x
Liikevoitto-%Heikko
45/100 · Laskussa
-2.0 %2024-12-31: 16.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste49.0 %21.4 %
Maksuvalmius0.13x0.55x
Liikevoitto-%16.3 %-2.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3356457-4
ALV-tunnusFI33564574
EU-tunnusFIFPRO.3356457-4
KuntaSattanen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-04-07Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-04-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSodankylän Noppa Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä45/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
400 verrokkia
Omavaraisuus35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-09-19 01.2045/100 · v0.14
B3 → B3 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1448/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1448/100 · v0.13
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-16.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sodankylän Noppa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.