Yritysprofiili

Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy

Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1978-04-28. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,599,984 ja liikevoitto €204,969.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0222412-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0222412-0
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1978-04-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-11-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sompiontie 1, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1978-04-28. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-02-28 liikevaihto oli €2,599,984 ja liikevoitto €204,969. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-02-28 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,599,984 sekä tilikauden tulokseksi €165,913. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.9%, liikevoittoprosentti +7.9% ja omavaraisuusaste +75.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-02-28

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.9%
Liikevoittoprosentti7.9%
Omavaraisuusaste75.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,344Edellinen: €146,975
Inventory€975,615Edellinen: €945,132
Rahat ja pankkisaamiset€271,082Edellinen: €239,254
Advances received€0Edellinen: €362
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,129,023Edellinen: €882,443
Oma pääoma€1,303,346Edellinen: €1,221,432
Velat€426,108Edellinen: €400,664
Vaihtuvat vastaavat€1,507,451Edellinen: €1,396,925
Current liabilities€426,108Edellinen: €397,564
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€2,622,624
2025-02-28
€2,599,984
2026-02-28
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€373,884
2025-02-28
€204,969
2026-02-28
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€330,579
2025-02-28
€165,913
2026-02-28
Varat -kehitys2 kautta
€1,622,096
2025-02-28
€1,729,454
2026-02-28

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
94/100 · Nousussa
75.4 %2025-02-28: 75.3 %
MaksuvalmiusHyvä
98/100 · Laskussa
2.93x2025-02-28: 2.98x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
7.9 %2025-02-28: 13.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-02-282026-02-28
Omavaraisuusaste75.3 %75.4 %
Maksuvalmius2.98x2.93x
Liikevoitto-%13.5 %7.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0222412-0
ALV-tunnusFI02224120
EU-tunnusFIFPRO.0222412-0
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1978-04-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1978-11-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-09-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika136 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika135 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1877/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-28 20.0177/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-02-28).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1565/100 · v0.14
B2 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 48 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

30 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-02-28

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sodankylän Väri ja Urheilu Simonen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.