Yritysprofiili

Solefun Oy

Solefun Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-08-19. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €177,364 ja liikevoitto €92,272.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1102479-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1102479-6
Toimiala
Yleistukkukauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-08-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-10-07
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rauskumäki 6, 01480, Vantaa

Puhelin: +358503393841Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.keikkaverstas.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sivula Jorma TapaniVarsinainen jäsen
Sivula Jouko TaneliVarajäsen
Jorma Sivuladirector

Tietoa yrityksestä Solefun Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Solefun Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-08-19. Toimiala on yleistukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €177,364 ja liikevoitto €92,272. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €177,364 sekä tilikauden tulokseksi €68,286. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.4%, liikevoittoprosentti +38.5% ja omavaraisuusaste +59.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on ravinto- ja nautintoaineiden, tekstiilien, vaatteiden, jalkineiden, kumi-, muovi-, metalli- ja nahkatuotteiden, rauta- ja rakennus- sekä sähkötarvikkeiden, kodintekniikan, koneiden ja tuotanto- ja liiketoiminnassa käytettävien laitteiden, tarvikkeiden ja kalusteiden sekä LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden, sisustustarvikkeiden, kemikaaliotavaroiden, puutavaroiden, puu- ja paperituotteiden, lasituotteiden, kivituotteiden, öljyalan tuotteiden, kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden, kirjojen, lelujen, toimistotarvikkeiden, kultasepänteosten, kellojen, valokuvaus-, instrumenttien ja hienomekaanisten tuotteiden, terveydenhoito-, optisen- ja puutarha-alan tuotteiden, urheilutarvikkeiden ja kulkuneuvojen, maatalouskoneiden ja -tarvikkeiden sekä tietojenkäsittelylaitteiden ja tietoliikennevälineiden vähittäis- ja tukkukauppa, valmistus, agentuuritoiminta, korjaus ja huolto sekä tuonti ja vienti. Yhtiö harjoittaa rakentamis-, majoitus- ravitsemis-, kustannus-, painatus-, julkaisu- ja kuljetustoimintaa, sijoitus-, rahoituspalvelu-, koulutus-, tutkimus-, puhtaanapito- ja pesulatoimintaa, maa-, metsä-, puutarha-, kala- ja riistataloutta, kiinteistöjen ja asuntojen vuokrausta ja isännöintiä, koneiden ja laitteiden vuokrausta sekä tuottaa teknisiä ja tietoliikennepalveluja ja palveluja liike-elämälle, terveydenhoito-, henkilö-, kotitalous-, virkistys- ja kulttuuripalveluja sekä harjoittaa rakentamista palvelevaa toimintaa sekä kotieläinten hoitoa, kasvatusta ja kilpailuttamista. Yhtiö harjoittaa arvopaperi- ja kiinteistökauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.4%
Liikevoittoprosentti38.5%
Omavaraisuusaste59.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€84,233Edellinen: €46,078
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€288,555
2022-12-31
€257,616
2023-12-31
€187,455
2024-12-31
€177,364
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€75,225
2022-12-31
€73,271
2023-12-31
€56,918
2024-12-31
€92,272
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€56,770
2022-12-31
€56,696
2023-12-31
€36,823
2024-12-31
€68,286
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€496,271
2022-12-31
€629,272
2023-12-31
€628,250
2024-12-31
€633,125
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku20262025202420232022
Liikevaihto-177 364 €187 455 €257 616 €288 555 €
Liikevaihdon kehitys-−5,4 %−27,2 %−10,7 %5,3 %
Liikevoitto-92 272 €56 918 €73 271 €75 225 €
EBIT-38,5 %24,7 %25 %23,7 %
Tilikauden tulos-68 286 €36 823 €56 696 €56 770 €
Tulos ennen veroja-84 233 €46 078 €70 847 €70 948 €
Omavaraisuusaste-59,9 %53,8 %52 %59,3 %
Tase yhteensä-633 125 €628 250 €629 272 €496 271 €
Henkilöstö11122

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
75/100 · Nousussa
59.9 %2024-12-31: 53.8 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-12-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
38.5 %2024-12-31: 24.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste59.3 %52.0 %53.8 %59.9 %
Maksuvalmius----
Liikevoitto-%23.7 %25.0 %24.7 %38.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1102479-6
ALV-tunnusFI11024796
EU-tunnusFIFPRO.1102479-6
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-08-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-10-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1998-01-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-10-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sivula Jorma TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sivula Jouko TaneliVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Jorma SivuladirectorLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Tapio RaappanaPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSolefun Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-21
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
134 verrokkia
Omavaraisuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-2175/100 · v0.15
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-10-1476/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-20

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Solefun Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.