Yritysprofiili

Solvest Ab

Solvest Ab:n kotipaikka on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-08-05. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €43,607 ja liikevoitto €15,533.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0696838-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0696838-9
Toimiala
Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Kunta
Uusikaarlepyy
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-08-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-04-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Seminariegatan 24, 66900, Uusikaarlepyy

Tietoa yrityksestä Solvest Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Solvest Ab:n sijaintipaikkakunta on Uusikaarlepyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-08-05. Toimiala on muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €43,607 ja liikevoitto €15,533. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2021-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €43,607 sekä tilikauden tulokseksi €12,066. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -60.5%, liikevoittoprosentti +35.6% ja omavaraisuusaste +84.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2021-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-60.5%
Liikevoittoprosentti35.6%
Omavaraisuusaste84.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€23,697Edellinen: €23,114
Rahat ja pankkisaamiset€58,281Edellinen: €29,123
Edellisten tilikausien voitto/tappio€759,754Edellinen: €700,418
Oma pääoma€822,277Edellinen: €810,211
Velat€153,550Edellinen: €152,484
Vaihtuvat vastaavat€99,445Edellinen: €54,143
Current liabilities€153,550Edellinen: €152,484
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€110,449
2020-12-31
€43,607
2021-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€74,093
2020-12-31
€15,533
2021-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€59,336
2020-12-31
€12,066
2021-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€962,694
2020-12-31
€975,827
2021-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
84.3 %2020-12-31: 84.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
18/100 · Nousussa
0.53x2020-12-31: 0.34x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
35.6 %2020-12-31: 67.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-31
Omavaraisuusaste84.2 %84.3 %
Maksuvalmius0.34x0.53x
Liikevoitto-%67.1 %35.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0696838-9
EU-tunnusFIFPRO.0696838-9
KuntaUusikaarlepyy
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-08-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1988-04-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSolvest Ab
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
225 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika208 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika348 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-23 14.1879/100 · v0.14
A3 → A3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2021-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1365/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2021-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Solvest Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.