Yritysprofiili

SP Fintrade Oy

SP Fintrade Oy:n kotipaikka on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-08. Toimiala on erikoistumaton agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €551,256 ja liikevoitto €9,730.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2854418-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2854418-1
Toimiala
Erikoistumaton agentuuritoiminta
Kunta
Rajamäki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-09-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-09-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pajutie 28, 05200, Rajamäki

Tietoa yrityksestä SP Fintrade Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SP Fintrade Oy:n sijaintipaikkakunta on Rajamäki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-09-08. Toimiala on erikoistumaton agentuuritoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €551,256 ja liikevoitto €9,730. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €551,256 sekä tilikauden tulokseksi €4,762. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.2%, liikevoittoprosentti +1.8% ja omavaraisuusaste +66.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.2%
Liikevoittoprosentti1.8%
Omavaraisuusaste66.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€62,394Edellinen: €53,301
Rahat ja pankkisaamiset€118,325Edellinen: €266,333
Edellisten tilikausien voitto/tappio€145,034Edellinen: €301,577
Oma pääoma€152,296Edellinen: €347,534
Velat€78,625Edellinen: €62,087
Vaihtuvat vastaavat€217,911Edellinen: €392,275
Current liabilities€78,625Edellinen: €62,087
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€682,322
2024-12-31
€551,256
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€50,867
2024-12-31
€9,730
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€43,457
2024-12-31
€4,762
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€409,621
2024-12-31
€230,921
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
82/100 · Laskussa
66.0 %2024-12-31: 84.8 %
MaksuvalmiusHyvä
77/100 · Laskussa
2.30x2024-12-31: 5.15x
Liikevoitto-%Välttävä
54/100 · Laskussa
1.8 %2024-12-31: 7.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste84.8 %66.0 %
Maksuvalmius5.15x2.30x
Liikevoitto-%7.5 %1.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2854418-1
ALV-tunnusFI28544181
EU-tunnusFIFPRO.2854418-1
KuntaRajamäki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-09-06Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2017-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2017-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-09-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSP Fintrade Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika115 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 4 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1764/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-27 18.0964/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1559/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SP Fintrade Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.