Yritysprofiili

SP-Systems Oy

SP-Systems Oy:n kotipaikka on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-28. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,372,026 ja liikevoitto €177,178.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2162010-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2162010-2
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Turku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2007-12-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2007-12-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viilarinkatu 5, 20320, Turku

Puhelin: +358405123906Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.atk-apu.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003721620102 · Välittäjä: tunnus Open Text OyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/spsystemsfiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Pusa Samu PetteriToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä SP-Systems Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SP-Systems Oy:n sijaintipaikkakunta on Turku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2007-12-28. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,372,026 ja liikevoitto €177,178. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,372,026 sekä tilikauden tulokseksi €143,960. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -45.9%, liikevoittoprosentti +12.9% ja omavaraisuusaste +57.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

ATK-Apu SP-SystemsSP-Systems Ltd.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on ICT-alan huolto-, koulutus-, konsultointi- sekä asennuspalvelut. Tietokoneiden, mobiililaitteiden, turvatekniikan, ohjelmistojen, ohjausjärjestelmien, valvomo-ohjelmistojen sekä oheislaitteiden valmistus, myynti, korjaus, konfigurointi, asennus sekä huolto. IT-Alan henkilöstön vuokraus ja välitys. Yhtiö voi myös tuottaa ja myydä konsultaatio- ja koulutuspalveluja sekä harjoittaa tutkimus- ja tuotekehitystoimintaa. Yhtiö voi omistaa, hallita, vuokrata ja tehdä kauppaa osakkeilla, osuuksilla ja kiinteistöillä. Toimintaa voidaan harjoittaa Suomessa ja ulkomailla.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-45.9%
Liikevoittoprosentti12.9%
Omavaraisuusaste57.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €13,959
Inventory€8,989Edellinen: €1,693
Rahat ja pankkisaamiset€192,354Edellinen: €137,227
Edellisten tilikausien voitto/tappio€58,652Edellinen: €27,451
Tulos ennen veroja€180,142Edellinen: €182,907
Oma pääoma€205,112Edellinen: €176,152
Velat€151,336Edellinen: €113,871
Vaihtuvat vastaavat€341,035Edellinen: €259,197
Current liabilities€151,336Edellinen: €113,871
Henkilöstö6Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€1,246,739
2022-12-31
€1,398,968
2023-12-31
€2,535,814
2024-12-31
€1,372,026
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€146,336
2022-12-31
€173,459
2023-12-31
€178,407
2024-12-31
€177,178
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€116,776
2022-12-31
€116,776
2023-12-31
€146,201
2024-12-31
€143,960
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€474,707
2022-12-31
€586,892
2023-12-31
€290,022
2024-12-31
€356,448
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Laskussa
57.5 %2024-12-31: 60.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
44/100 · Nousussa
1.33x2024-12-31: 1.22x
Liikevoitto-%Hyvä
82/100 · Nousussa
12.9 %2024-12-31: 7.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste77.6 %81.8 %60.7 %57.5 %
Maksuvalmius--1.22x1.33x
Liikevoitto-%11.7 %12.4 %7.0 %12.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2162010-2
ALV-tunnusFI21620102
EU-tunnusFIFPRO.2162010-2
KuntaTurku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2007-12-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2007-12-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2007-12-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-02-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-03-31Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Pusa Samu PetteriToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Pusa Samu PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lehto Miikka IlmariVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Robert WettersteinPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSP-Systems Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
42 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika59 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika61 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-15 17.1071/100 · v0.14
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1570/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
A3
2026-09-1470/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SP-Systems Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.