Yritysprofiili

SPÅRA GROUP OY/AB

SPÅRA GROUP OY/AB:n kotipaikka on Hirvlax. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-22. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,089,977 ja liikevoitto €172,022.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2593998-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2593998-9
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta
Kunta
Hirvlax
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-01-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kantlaxvägen 235, 66970, Hirvlax

Postiosoite: Topeliusesplanaden 2 A 1, 66900, Uusikaarlepyy

Verkkosivu: https://www.payne.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä SPÅRA GROUP OY/AB

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

SPÅRA GROUP OY/AB:n sijaintipaikkakunta on Hirvlax. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-22. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen henkilökohtainen palvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,089,977 ja liikevoitto €172,022. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,089,977 sekä tilikauden tulokseksi €133,998. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -30.7%, liikevoittoprosentti +15.8% ja omavaraisuusaste +51.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-30.7%
Liikevoittoprosentti15.8%
Omavaraisuusaste51.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Provisions or reserves€43,482Edellinen: €41,858
Inventory€386,914Edellinen: €375,674
Rahat ja pankkisaamiset€130,502Edellinen: €139,823
Edellisten tilikausien voitto/tappio€398,011Edellinen: €314,120
Oma pääoma€542,009Edellinen: €443,011
Velat€476,882Edellinen: €478,934
Vaihtuvat vastaavat€644,816Edellinen: €569,987
Current liabilities€160,334Edellinen: €176,813
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,573,080
2024-12-31
€1,089,977
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€166,431
2024-12-31
€172,022
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€118,891
2024-12-31
€133,998
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€963,803
2024-12-31
€1,062,373
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
69/100 · Nousussa
55.1 %2024-12-31: 50.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.23x2024-12-31: 2.92x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Nousussa
15.8 %2024-12-31: 10.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste50.3 %55.1 %
Maksuvalmius2.92x3.23x
Liikevoitto-%10.6 %15.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2593998-9
ALV-tunnusFI25939989
EU-tunnusFIFPRO.2593998-9
KuntaHirvlax
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-01-05Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-01-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-01-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSPÅRA GROUP OY/AB
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
726 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika232 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-01 16.4381/100 · v0.14
A3 → A2 · +8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1573/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
87/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-20

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

SPÅRA GROUP OY/AB -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.