Yritysprofiili

Sprinkler Action Ab

Sprinkler Action Ab:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-09-25. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €56,308 ja liikevoitto €9,506.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2496861-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2496861-4
Toimiala
Taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-09-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-09-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Stenhagsgränden 6 A 11, 00310, Helsinki

Tietoa yrityksestä Sprinkler Action Ab

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sprinkler Action Ab:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-09-25. Toimiala on taiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2021-12-31 liikevaihto oli €56,308 ja liikevoitto €9,506. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2021-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,308 sekä tilikauden tulokseksi €7,034. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.3%, liikevoittoprosentti +16.9% ja omavaraisuusaste +97.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2021-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.3%
Liikevoittoprosentti16.9%
Omavaraisuusaste97.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€58,691Edellinen: €65,392
Edellisten tilikausien voitto/tappio€51,042Edellinen: €41,987
Oma pääoma€61,387Edellinen: €59,072
Velat€1,923Edellinen: €8,324
Vaihtuvat vastaavat€62,517Edellinen: €66,339
Current liabilities€1,923Edellinen: €8,324
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€56,119
2020-12-31
€56,308
2021-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,995
2020-12-31
€9,506
2021-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€13,775
2020-12-31
€7,034
2021-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€67,396
2020-12-31
€63,310
2021-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
97.0 %2020-12-31: 87.7 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
30.52x2020-12-31: 7.86x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Laskussa
16.9 %2020-12-31: 30.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-31
Omavaraisuusaste87.7 %97.0 %
Maksuvalmius7.86x30.52x
Liikevoitto-%30.3 %16.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2496861-4
ALV-tunnusFI24968614
EU-tunnusFIFPRO.2496861-4
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-08-20Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-09-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-09-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-10-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenSprinkler Action Ab
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonMatala
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
176 verrokkia
Omavaraisuus85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Lasketut talousluvut ovat vanhempia kuin uusin ilmoitettu tilinpäätös
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-10-04 09.0790/100 · v0.14
A3 → A1 · +12 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2021-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1578/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
84/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2021-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sprinkler Action Ab -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.