Yritysprofiili

Stemet Oy

Stemet Oy:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-08-31. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €1,243,396 ja liikevoitto -€20,587.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2468746-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2468746-8
Toimiala
Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-08-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-03-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Televisiotie 2, 15860, Hollola

Verkkosivu: https://www.stemet.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Stemet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Stemet Oy:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-08-31. Toimiala on metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €1,243,396 ja liikevoitto -€20,587. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,243,396 sekä tilikauden tulokseksi €79,516. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.9%, liikevoittoprosentti -1.7% ja omavaraisuusaste +39.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.9%
Liikevoittoprosentti-1.7%
Omavaraisuusaste39.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€10,537Edellinen: €0
Inventory€158,904Edellinen: €87,825
Rahat ja pankkisaamiset€182Edellinen: €16,027
Edellisten tilikausien voitto/tappio€104,754Edellinen: €169,722
Oma pääoma€207,320Edellinen: €237,804
Velat€313,562Edellinen: €235,629
Vaihtuvat vastaavat€448,194Edellinen: €396,292
Current liabilities€313,562Edellinen: €235,629
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,321,029
2025-05-31
€1,243,396
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€54,778
2025-05-31
-€20,587
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€45,031
2025-05-31
€79,516
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€473,433
2025-05-31
€520,882
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Laskussa
39.8 %2025-05-31: 50.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.51x2025-05-31: 0.44x
Liikevoitto-%Heikko
46/100 · Laskussa
-1.6 %2025-05-31: 4.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste50.2 %39.8 %
Maksuvalmius0.44x0.51x
Liikevoitto-%4.2 %-1.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2468746-8
ALV-tunnusFI24687468
EU-tunnusFIFPRO.2468746-8
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-08-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-09-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväStemet Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä52/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
100 verrokkia
Omavaraisuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Kannattavuus8%
Heikompi kuin 92 % verrokeista
Maksuvalmius51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu19%
Heikompi kuin 81 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika108 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-19 02.1252/100 · v0.14
B1 → B2 · -8 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1460/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1460/100 · v0.13
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1357/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
16.9.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Stemet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.