Yritysprofiili

Stormet Oy

Stormet Oy:n kotipaikka on Tornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-09-30. Toimiala on muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,346,529 ja liikevoitto €27,149.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2472233-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2472233-1
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus
Kunta
Tornio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-09-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-04-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Opastinkatu 1, 95420, Tornio

Postiosoite: Heikkurinsaarentie 70, 95460, Tornio

Tietoa yrityksestä Stormet Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Stormet Oy:n sijaintipaikkakunta on Tornio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-09-30. Toimiala on muualla luokittelematon muiden erikoiskoneiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,346,529 ja liikevoitto €27,149. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,346,529 sekä tilikauden tulokseksi €11,542. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +51.7%, liikevoittoprosentti +1.2% ja omavaraisuusaste +71.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys51.7%
Liikevoittoprosentti1.2%
Omavaraisuusaste71.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €434,224
Inventory€1,462,667Edellinen: €1,933,899
Rahat ja pankkisaamiset€48,658Edellinen: €589,478
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,286,154Edellinen: €3,279,032
Oma pääoma€3,338,152Edellinen: €3,495,670
Velat€1,327,154Edellinen: €66,766
Vaihtuvat vastaavat€1,901,782Edellinen: €2,529,674
Current liabilities€277,154Edellinen: €66,766
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€2,939,358
2023-12-31
€1,546,333
2024-12-31
€2,346,529
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€35,118
2023-12-31
€221,019
2024-12-31
€27,149
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€55,912
2023-12-31
€176,181
2024-12-31
€11,542
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€3,507,612
2023-12-31
€3,562,436
2024-12-31
€4,665,306
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Laskussa
71.5 %2024-12-31: 98.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.45x2024-12-31: 37.79x
Liikevoitto-%Välttävä
53/100 · Laskussa
1.2 %2024-12-31: 11.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.5 %98.1 %71.5 %
Maksuvalmius105.07x37.79x5.45x
Liikevoitto-%1.1 %11.2 %1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2472233-1
ALV-tunnusFI24722331
EU-tunnusFIFPRO.2472233-1
KuntaTornio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-09-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2012-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-10-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväStormet Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-06
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
146 verrokkia
Omavaraisuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-06 05.2375/100 · v0.14
B1 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
35/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
6.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Stormet Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.