Yritysprofiili

STS Erärakennus Oy

STS Erärakennus Oy:n kotipaikka on Ikaalinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-04. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €387,526 ja liikevoitto €35,918.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2840774-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2840774-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Ikaalinen
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2017-08-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2017-06-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pukarantie 187/22, 39500, Ikaalinen

Tietoa yrityksestä STS Erärakennus Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

STS Erärakennus Oy:n sijaintipaikkakunta on Ikaalinen. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2017-08-04. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €387,526 ja liikevoitto €35,918. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €387,526 sekä tilikauden tulokseksi €22,398. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +650.4%, liikevoittoprosentti +9.3% ja omavaraisuusaste +29.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys650.4%
Liikevoittoprosentti9.3%
Omavaraisuusaste29.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,250Edellinen: €100
Inventory€0Edellinen: €5,520
Rahat ja pankkisaamiset€4,417Edellinen: €2,034
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€4,119Edellinen: -€23,348
Oma pääoma€20,778Edellinen: -€1,619
Velat€50,817Edellinen: €20,202
Vaihtuvat vastaavat€23,537Edellinen: €13,065
Current liabilities€50,817Edellinen: €20,202
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€51,645
2024-12-31
€387,526
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€19,537
2024-12-31
€35,918
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€19,229
2024-12-31
€22,398
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€18,582
2024-12-31
€71,595
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
36/100 · Nousussa
29.0 %2024-12-31: -8.7 %
MaksuvalmiusHeikko
3/100 · Laskussa
0.09x2024-12-31: 0.37x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
73/100 · Laskussa
9.2 %2024-12-31: 37.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-10-31
Omavaraisuusaste-8.7 %29.0 %
Maksuvalmius0.37x0.09x
Liikevoitto-%37.8 %9.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2840774-2
ALV-tunnusFI28407742
EU-tunnusFIFPRO.2840774-2
KuntaIkaalinen
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2017-08-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-08-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-05-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-05-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2025-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2025-04-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSTS Erärakennus Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
64 verrokkia
Omavaraisuus25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 18.4465/100 · v0.14
B2 → B1 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

STS Erärakennus Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.