Yritysprofiili

STU Haanpää Oy

STU Haanpää Oy:n kotipaikka on Ylöjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-12-08. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,767 ja liikevoitto -€2,945.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2729055-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2729055-4
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Ylöjärvi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-12-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-12-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskivainiontie 6, 33480, Ylöjärvi

Tietoa yrityksestä STU Haanpää Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

STU Haanpää Oy:n sijaintipaikkakunta on Ylöjärvi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-12-08. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €7,767 ja liikevoitto -€2,945. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €7,767 sekä tilikauden tulokseksi -€3,044. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.9%, liikevoittoprosentti -37.9% ja omavaraisuusaste +57.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.9%
Liikevoittoprosentti-37.9%
Omavaraisuusaste57.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€171Edellinen: €2,927
Rahat ja pankkisaamiset€8,775Edellinen: €6,907
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5,623Edellinen: €5,294
Oma pääoma€5,079Edellinen: €8,123
Velat€3,697Edellinen: €714
Vaihtuvat vastaavat€8,776Edellinen: €8,837
Current liabilities€3,697Edellinen: €714
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€29,156
2021-12-31
€14,101
2022-12-31
€28,332
2023-12-31
€7,834
2024-12-31
€7,767
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€5,684
2021-12-31
-€32
2022-12-31
€9,722
2023-12-31
€994
2024-12-31
-€2,945
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€6,964
2021-12-31
-€1,090
2022-12-31
€8,659
2023-12-31
€329
2024-12-31
-€3,044
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€37,441
2021-12-31
€35,360
2022-12-31
€32,095
2023-12-31
€8,837
2024-12-31
€8,776
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
72/100 · Laskussa
57.9 %2024-12-31: 91.9 %
MaksuvalmiusHyvä
79/100 · Laskussa
2.37x2024-12-31: 9.67x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-37.1 %2024-12-31: 9.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste0.6 %-2.5 %24.3 %91.9 %57.9 %
Maksuvalmius0.00x0.14x0.15x9.67x2.37x
Liikevoitto-%-19.5 %-0.2 %34.2 %9.2 %-37.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2729055-4
ALV-tunnusFI27290554
EU-tunnusFIFPRO.2729055-4
KuntaYlöjärvi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-12-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-12-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSTU Haanpää Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
74 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika51 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-0562/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-11-02 11.2762/100 · v0.15
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B2
2026-10-1759/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-23 13.0659/100 · v0.14
B1 → B2 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
77/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-05

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-05.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

STU Haanpää Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.