Yritysprofiili

Studio Torkkeli Oy

Studio Torkkeli Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-04-19. Toimiala on valokuvaustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €218,867 ja liikevoitto €9,480.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0704122-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0704122-7
Toimiala
Valokuvaustoiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1989-04-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1988-06-14
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hatanpään valtatie 34 B, 33100, Tampere

Verkkosivu: https://www.studiotorkkeli.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Studio Torkkeli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Studio Torkkeli Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1989-04-19. Toimiala on valokuvaustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €218,867 ja liikevoitto €9,480. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €218,867 sekä tilikauden tulokseksi €6,872. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.8%, liikevoittoprosentti +4.3% ja omavaraisuusaste +73.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.8%
Liikevoittoprosentti4.3%
Omavaraisuusaste73.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,841Edellinen: €1,000
Rahat ja pankkisaamiset€59,704Edellinen: €51,261
Edellisten tilikausien voitto/tappio€55,357Edellinen: €50,453
Oma pääoma€64,752Edellinen: €62,913
Velat€23,267Edellinen: €18,512
Vaihtuvat vastaavat€84,449Edellinen: €75,523
Current liabilities€23,267Edellinen: €18,512
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€201,215
2025-04-30
€218,867
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,229
2025-04-30
€9,480
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€9,937
2025-04-30
€6,872
2026-04-30
Varat -kehitys2 kautta
€81,425
2025-04-30
€88,019
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
92/100 · Laskussa
73.6 %2025-04-30: 77.3 %
MaksuvalmiusHyvä
86/100 · Laskussa
2.57x2025-04-30: 2.77x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.3 %2025-04-30: 5.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste77.3 %73.6 %
Maksuvalmius2.77x2.57x
Liikevoitto-%5.1 %4.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0704122-7
ALV-tunnusFI07041227
EU-tunnusFIFPRO.0704122-7
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1988-06-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1989-04-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväStudio Torkkeli Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
768 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika43 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-16 02.5087/100 · v0.14
A3 → A2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1477/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1477/100 · v0.13
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1366/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
89/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 37 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Studio Torkkeli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.