Yritysprofiili

Sulavesi Oy

Sulavesi Oy:n kotipaikka on Koskenvarsi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-28. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €77,005 ja liikevoitto €23,342.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3435196-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3435196-8
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus
Kunta
Koskenvarsi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2024-03-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2024-03-16
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koskenvarrentie 377, 62740, Koskenvarsi

Tietoa yrityksestä Sulavesi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sulavesi Oy:n sijaintipaikkakunta on Koskenvarsi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2024-03-28. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €77,005 ja liikevoitto €23,342. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €77,005 sekä tilikauden tulokseksi €18,357. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +209.2%, liikevoittoprosentti +30.3% ja omavaraisuusaste +83.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys209.2%
Liikevoittoprosentti30.3%
Omavaraisuusaste83.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€10,291Edellinen: €14,578
Rahat ja pankkisaamiset€15,830Edellinen: €2,234
Edellisten tilikausien voitto/tappio€12,760Edellinen: €0
Oma pääoma€31,117Edellinen: €12,760
Velat€6,111Edellinen: €4,349
Vaihtuvat vastaavat€29,053Edellinen: €17,109
Current liabilities€6,111Edellinen: €4,349
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€24,903
2025-03-31
€77,005
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,016
2025-03-31
€23,342
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,760
2025-03-31
€18,357
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€17,109
2025-03-31
€37,228
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
83.6 %2025-03-31: 74.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.27x2025-03-31: 3.87x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
30.3 %2025-03-31: 64.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste74.6 %83.6 %
Maksuvalmius3.87x4.27x
Liikevoitto-%64.3 %30.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3435196-8
ALV-tunnusFI34351968
EU-tunnusFIFPRO.3435196-8
KuntaKoskenvarsi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2024-02-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2024-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2024-03-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2024-03-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSulavesi Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-10-04
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
459 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika94 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-04 23.5377/100 · v0.14
B3 → A3 · +37 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1540/100 · v0.14
B2 → B3 · -10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1450/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-04
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
37/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
4.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-08-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sulavesi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.