Yritysprofiili

Sumo Garage Oy

Sumo Garage Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-03. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €153,440 ja liikevoitto €108,784.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3247897-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3247897-3
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-12-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nils Westermarckin kuja 3 F, 00790, Helsinki

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://sumo-garage.deLähdehavainto

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/sumogarage21Lähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Laakso Kimmo IlmariVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä Sumo Garage Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sumo Garage Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-12-03. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €153,440 ja liikevoitto €108,784. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €153,440 sekä tilikauden tulokseksi €86,644. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.8%, liikevoittoprosentti +70.9% ja omavaraisuusaste +80.0%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Sumo Garage Ltd

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.8%
Liikevoittoprosentti70.9%
Omavaraisuusaste80.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€80,786Edellinen: €96,094
Edellisten tilikausien voitto/tappio€5Edellinen: €7,245
Tulos ennen veroja€108,379Edellinen: €98,516
Oma pääoma€86,648Edellinen: €86,005
Velat€21,736Edellinen: €24,837
Vaihtuvat vastaavat€107,984Edellinen: €110,307
Current liabilities€21,736Edellinen: €24,837
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€92,941
2022-10-31
€127,587
2023-10-31
€147,850
2024-10-31
€153,440
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€71,083
2023-10-31
€98,911
2024-10-31
€108,784
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€61,182
2022-10-31
€61,182
2023-10-31
€78,760
2024-10-31
€86,644
2025-10-31
Varat -kehitys4 kautta
€80,545
2022-10-31
€119,258
2023-10-31
€110,842
2024-10-31
€108,385
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
80.0 %2024-10-31: 77.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.72x2024-10-31: 3.87x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
70.9 %2024-10-31: 66.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-10-312023-10-312024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste76.0 %56.4 %77.6 %80.0 %
Maksuvalmius--3.87x3.72x
Liikevoitto-%-55.7 %66.9 %70.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3247897-3
ALV-tunnusFI32478973
EU-tunnusFIFPRO.3247897-3
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-12-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-12-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Laakso Kimmo IlmariVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSumo Garage Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-16
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
69 verrokkia
Omavaraisuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Kannattavuus97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-16 07.3281/100 · v0.14
A3 → A2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Paranee
A3
2026-09-1475/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-17

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-29.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sumo Garage Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.