Yritysprofiili

Suomen Kattourakointi Oy

Suomen Kattourakointi Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-08. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,633,168 ja liikevoitto €172,297.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3156732-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3156732-5
Toimiala
Kattorakenteiden asennus ja kattaminen
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-09-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-09-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivuhaantie 16 C, 01510, Vantaa

Tietoa yrityksestä Suomen Kattourakointi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suomen Kattourakointi Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-08. Toimiala on kattorakenteiden asennus ja kattaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,633,168 ja liikevoitto €172,297. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,633,168 sekä tilikauden tulokseksi €120,777. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +4.5%, liikevoittoprosentti +4.7% ja omavaraisuusaste +40.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys4.5%
Liikevoittoprosentti4.7%
Omavaraisuusaste40.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€640Edellinen: €0
Inventory€38,140Edellinen: €16,300
Rahat ja pankkisaamiset€186,542Edellinen: €177,662
Edellisten tilikausien voitto/tappio€154,579Edellinen: €103,846
Oma pääoma€275,356Edellinen: €194,579
Velat€408,776Edellinen: €341,479
Vaihtuvat vastaavat€545,332Edellinen: €388,213
Current liabilities€310,350Edellinen: €228,106
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€624,906
2021-12-31
€3,633,168
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€11,457
2021-12-31
€172,297
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,477
2021-12-31
€120,777
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€174,470
2021-12-31
€684,132
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Nousussa
40.3 %2021-12-31: 2.6 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Nousussa
0.72x2021-12-31: 0.61x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
4.7 %2021-12-31: 1.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste2.6 %40.3 %
Maksuvalmius0.61x0.72x
Liikevoitto-%1.8 %4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3156732-5
ALV-tunnusFI31567325
EU-tunnusFIFPRO.3156732-5
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-09-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2021-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2021-03-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSuomen Kattourakointi Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
78 verrokkia
Omavaraisuus47%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-1768/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-19 07.1068/100 · v0.14
B2 → B1 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1454/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1454/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-01

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suomen Kattourakointi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.