Yritysprofiili

Suomitaksi Oy

Suomitaksi Oy:n kotipaikka on Pojanluoma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-11-06. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €431,593 ja liikevoitto €21,212.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2651453-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2651453-6
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Pojanluoma
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-11-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-10-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Onnelantie 33, 60760, Pojanluoma

Verkkosivu: https://www.suomitaksi.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Suomitaksi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suomitaksi Oy:n sijaintipaikkakunta on Pojanluoma. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-11-06. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €431,593 ja liikevoitto €21,212. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €431,593 sekä tilikauden tulokseksi €17,577. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.8%, liikevoittoprosentti +4.9% ja omavaraisuusaste +11.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.8%
Liikevoittoprosentti4.9%
Omavaraisuusaste11.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,721Edellinen: €6,420
Rahat ja pankkisaamiset€29,151Edellinen: €27,497
Edellisten tilikausien voitto/tappio€675Edellinen: €7,395
Oma pääoma€23,251Edellinen: €5,675
Velat€178,484Edellinen: €138,005
Vaihtuvat vastaavat€70,919Edellinen: €30,669
Current liabilities€113,480Edellinen: €90,373
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€460,310
2022-12-31
€379,246
2023-12-31
€431,593
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€2,559
2022-12-31
-€3,190
2023-12-31
€21,212
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€7,142
2022-12-31
-€6,720
2023-12-31
€17,577
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€168,447
2022-12-31
€143,679
2023-12-31
€201,735
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.5 %2023-12-31: 4.0 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.26x2023-12-31: 0.30x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Nousussa
4.8 %2023-12-31: -0.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste7.4 %4.0 %11.5 %
Maksuvalmius0.26x0.30x0.26x
Liikevoitto-%-0.5 %-0.8 %4.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2651453-6
ALV-tunnusFI26514536
EU-tunnusFIFPRO.2651453-6
KuntaPojanluoma
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-11-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-11-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2015-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväSuomitaksi Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
302 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Maksuvalmius38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika130 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-05 18.4055/100 · v0.14
B1 → B2 · -9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

24 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suomitaksi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.