Yritysprofiili

Suttinen Oy

Suttinen Oy:n kotipaikka on Laitikkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-02. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,753,295 ja liikevoitto €383,412.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2540208-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2540208-1
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Laitikkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-05-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-03-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kissalammintie 43, 36660, Laitikkala

Puhelin: +358405606668Lähdehavainto

Verkkosivu: https://suttinen.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/suttisentilaLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/suttisentilaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Laakso Alina SerafiinaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Suttinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suttinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Laitikkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-05-02. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-01-31 liikevaihto oli €1,753,295 ja liikevoitto €383,412. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-01-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,753,295 sekä tilikauden tulokseksi €315,526. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +30.8%, liikevoittoprosentti +21.9% ja omavaraisuusaste +86.1%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Suttisen tilapuoti

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on maataloustuotteiden tilamyynti, vähittäiskauppa sekä kaikki matkailuun liittyvä toiminta. Yhtiö voi lisäksi omistaa, hallita ja vuokrata kiinteistöjä, osakkeita ja maa-alueita. Lisäksi yhtiö voi harjoittaa kaikkea muutakin laillista liiketoimintaa Suomessa ja ulkomailla.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-01-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys30.8%
Liikevoittoprosentti21.9%
Omavaraisuusaste86.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€43,591Edellinen: €47,760
Rahat ja pankkisaamiset€920,250Edellinen: €765,502
Advances received€443Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€773,427Edellinen: €704,337
Tulos ennen veroja€395,545Edellinen: €163,785
Oma pääoma€1,091,453Edellinen: €837,927
Velat€175,906Edellinen: €285,849
Vaihtuvat vastaavat€1,010,409Edellinen: €851,446
Current liabilities€175,906Edellinen: €166,516
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€876,000
2021-12-31
€876,053
2022-01-31
€904,691
2023-01-31
€1,194,329
2024-01-31
€1,340,749
2025-01-31
€1,753,295
2026-01-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€137,000
2021-12-31
€136,560
2022-01-31
€148,248
2023-01-31
€200,995
2024-01-31
€146,635
2025-01-31
€383,412
2026-01-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€109,000
2021-12-31
€108,644
2022-01-31
€117,540
2023-01-31
€168,449
2024-01-31
€131,090
2025-01-31
€315,526
2026-01-31
Varat -kehitys6 kautta
€719,000
2021-12-31
€719,149
2022-01-31
€793,527
2023-01-31
€923,937
2024-01-31
€1,123,776
2025-01-31
€1,267,360
2026-01-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
86.1 %2025-01-31: 86.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.48x2025-01-31: 5.53x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.9 %2025-01-31: 21.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-01-312023-01-312024-01-312025-01-312026-01-31
Omavaraisuusaste81.5 %82.3 %83.2 %74.6 %86.2 %86.1 %
Maksuvalmius23.10x20.50x16.90x4.83x5.53x5.48x
Liikevoitto-%15.6 %16.4 %16.8 %10.9 %21.8 %21.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2540208-1
ALV-tunnusFI25402081
EU-tunnusFIFPRO.2540208-1
KuntaLaitikkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-04-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-05-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2013-05-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-06-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Laakso Alina SerafiinaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laakso Simo Matti AnteroPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Hietala Iiro PetteriVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laakso Anna KristiinaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Laakso Alina SerafiinaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Tatu LambergPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväSuttinen Oy
Luokitus nousiB1 → A2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
243 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika145 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-25 06.3186/100 · v0.14
B1 → A2 · +22 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-01-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1459/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 13 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-01-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-29.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suttinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.