Yritysprofiili

Suunnittelu Teräsmaa Oy

Suunnittelu Teräsmaa Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-01. Toimiala on yhdyskuntasuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,148,005 ja liikevoitto -€62,870.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2955119-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2955119-9
Toimiala
Yhdyskuntasuunnittelu
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-04-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-11-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Possijärvenkatu 1, 33400, Tampere

Puhelin: +35833450021Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.terasmaa.fiLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003729551199 · Välittäjä: OpenTextLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/suunnitteluterasmaaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Tikkanen Lauri AleksiToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Laakso Jose JalmariPuheenjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Polas Helen KatariinaVarsinainen jäsen

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Juuso PienimäkiELEMENTTISUUNNITTELUPÄÄLLIKKÖ

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Joel LinnasHenkilöstöpäällikkö

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Suunnittelu Teräsmaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suunnittelu Teräsmaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-04-01. Toimiala on yhdyskuntasuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,148,005 ja liikevoitto -€62,870. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,148,005 sekä tilikauden tulokseksi -€59,534. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.4%, liikevoittoprosentti -5.5% ja omavaraisuusaste +53.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.4%
Liikevoittoprosentti-5.5%
Omavaraisuusaste53.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €6,258
Rahat ja pankkisaamiset€252,392Edellinen: €242,026
Edellisten tilikausien voitto/tappio€337,672Edellinen: €341,961
Tulos ennen veroja-€59,533Edellinen: Ei vertailuarvoa
Oma pääoma€282,138Edellinen: €371,172
Velat€247,654Edellinen: €265,702
Vaihtuvat vastaavat€405,119Edellinen: €470,227
Current liabilities€247,654Edellinen: €265,702
Henkilöstö18Edellinen: 17
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€1,374,787
2022-12-31
€1,031,990
2023-12-31
€1,030,336
2024-12-31
€1,148,005
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€274,315
2022-12-31
-€26,526
2023-12-31
€24,524
2024-12-31
-€62,870
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€217,051
2022-12-31
-€25,649
2023-12-31
€25,210
2024-12-31
-€59,534
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€782,737
2022-12-31
€580,670
2023-12-31
€636,874
2024-12-31
€529,792
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Laskussa
53.3 %2024-12-31: 58.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
34/100 · Nousussa
1.02x2024-12-31: 0.91x
Liikevoitto-%Heikko
36/100 · Laskussa
-5.5 %2024-12-31: 2.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste67.2 %64.8 %58.3 %53.3 %
Maksuvalmius---1.02x
Liikevoitto-%19.9 %-2.6 %2.4 %-5.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2955119-9
ALV-tunnusFI29551199
EU-tunnusFIFPRO.2955119-9
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-04-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-04-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-04-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-04-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-04-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Tikkanen Lauri AleksiToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Laakso Jose JalmariPuheenjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Linnas Joel Antti AleksiVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Polas Helen KatariinaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Tikkanen Lauri AleksiVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Joel LinnasHenkilöstöpäällikköLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Tatu LambergPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSuunnittelu Teräsmaa Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
363 verrokkia
Omavaraisuus39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-10-1863/100 · v0.15
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-29.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suunnittelu Teräsmaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.