Yritysprofiili

Suvanto Group Oy

Suvanto Group Oy:n kotipaikka on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-19. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €132,242 ja liikevoitto -€78,824.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0804634-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0804634-5
Toimiala
Muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kunta
Masku
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-09-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-07-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ratatie 2, 21250, Masku

Puhelin: +358400827682Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.suvantogroup.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Suvanto Nina AnneliToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Suvanto Group Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suvanto Group Oy:n sijaintipaikkakunta on Masku. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-19. Toimiala on muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €132,242 ja liikevoitto -€78,824. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €132,242 sekä tilikauden tulokseksi -€74,678. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -5.8%, liikevoittoprosentti -59.8% ja omavaraisuusaste +87.3%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on kiinteistösijoitusyhtiö ja se käyttää toiminnassaan erilaisia sijoitusinstrumentteja. Toimialallaan yhtiö voi omistaa, vuokrata tai välittää kaikkea toiminnassa tarvittavaa tai siihen liittyvää irtainta, kiinteistöjä, palveluita, osakkeita, osuuksia, oikeuksia, muuta rahoitusomaisuutta ja immateriaalioikeuksia. Yhtiö voi tehdäsuoria tai epäsuoria sijoituksia muihin yhtiöihin ja yhteisöihin tai antaa niille rahalainoja sekä muuta luototusta. Yhtiö voi toiminnassaan harjoittaa kaikkea laillista liiketoimintaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-5.8%
Liikevoittoprosentti-59.8%
Omavaraisuusaste87.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,637,312
2021-12-31
€1,671,048
2022-12-31
€1,866,180
2023-12-31
€140,435
2024-12-31
€132,242
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€182,278
2021-12-31
€186,210
2022-12-31
€694,468
2023-12-31
-€95,797
2024-12-31
-€78,824
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€139,276
2021-12-31
€140,847
2022-12-31
€558,020
2023-12-31
-€92,587
2024-12-31
-€74,678
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€1,168,220
2021-12-31
€1,171,710
2022-12-31
€1,475,260
2023-12-31
€1,180,944
2024-12-31
€1,033,132
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-132 242 €140 435 €1 866 180 €1 671 048 €1 637 312 €
Liikevaihdon kehitys-−5,8 %−92,5 %11,7 %2,1 %19,4 %
Liikevoitto-−78 824 €−95 797 €694 468 €186 210 €182 278 €
EBIT-−59,8 %−68,6 %37,2 %11,1 %11,1 %
Tilikauden tulos-−74 678 €−92 587 €558 020 €140 847 €139 276 €
Tulos ennen veroja---697 013 €177 045 €174 306 €
Omavaraisuusaste-87,3 %89,9 %85 %64,7 %57,4 %
Tase yhteensä-1 033 132 €1 180 944 €1 475 260 €1 171 710 €1 168 220 €
Henkilöstö111111310

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
87.3 %2024-12-31: 89.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
46/100 · Laskussa
1.38x2024-12-31: 2.29x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-59.8 %2024-12-31: -68.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste57.4 %64.7 %85.0 %89.9 %87.3 %
Maksuvalmius1.01x1.24x4.04x2.29x1.38x
Liikevoitto-%11.1 %11.1 %37.2 %-68.6 %-59.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0804634-5
ALV-tunnusFI08046345
EU-tunnusFIFPRO.0804634-5
KuntaMasku
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-07-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-09-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-11-03Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suvanto Nina AnneliToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Suvanto Markku TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSuvanto Group Oy
Luokitus laskiA3 → B1 · uusi analyysi 2026-10-20
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
B1
2026-10-2067/100 · v0.15
A3 → B1 · -5 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
A3
2026-10-1472/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-07

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suvanto Group Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.