Yritysprofiili

Suvantopaikka Oy

Suvantopaikka Oy:n kotipaikka on Syvänniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-09. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,280 ja liikevoitto -€3,328.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3015530-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3015530-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta
Kunta
Syvänniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-09-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-08-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koskenkyläntie 410, 71570, Syvänniemi

Tietoa yrityksestä Suvantopaikka Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Suvantopaikka Oy:n sijaintipaikkakunta on Syvänniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-09. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €6,280 ja liikevoitto -€3,328. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €6,280 sekä tilikauden tulokseksi -€3,667. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -22.6%, liikevoittoprosentti -53.0% ja omavaraisuusaste +89.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-22.6%
Liikevoittoprosentti-53.0%
Omavaraisuusaste89.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,373
Rahat ja pankkisaamiset€7,805Edellinen: €15,715
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,233Edellinen: €14,400
Oma pääoma€13,566Edellinen: €17,233
Velat€1,517Edellinen: €1,393
Vaihtuvat vastaavat€15,083Edellinen: €18,627
Current liabilities€1,517Edellinen: €1,393
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€8,115
2024-12-31
€6,280
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€3,460
2024-12-31
-€3,328
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,833
2024-12-31
-€3,667
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€18,627
2024-12-31
€15,083
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
89.9 %2024-12-31: 92.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
5.14x2024-12-31: 11.28x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-53.0 %2024-12-31: 36.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.5 %89.9 %
Maksuvalmius11.28x5.14x
Liikevoitto-%36.5 %-53.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3015530-2
EU-tunnusFIFPRO.3015530-2
KuntaSyvänniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-09-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-09-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaSuvantopaikka Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
439 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Maksuvalmius88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu25%
Heikompi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika65 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-22 23.4764/100 · v0.14
B1 → B1
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B1 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
60/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Suvantopaikka Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.