Yritysprofiili

T. Hellroos Oy

T. Hellroos Oy:n kotipaikka on Ruutana. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-27. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €166,701 ja liikevoitto €38,974.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2592544-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2592544-8
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Ruutana
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2014-01-27
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-12-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nevastie 4, 36110, Ruutana

Tietoa yrityksestä T. Hellroos Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

T. Hellroos Oy:n sijaintipaikkakunta on Ruutana. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2014-01-27. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €166,701 ja liikevoitto €38,974. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €166,701 sekä tilikauden tulokseksi €29,277. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.4%, liikevoittoprosentti +23.4% ja omavaraisuusaste +75.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.4%
Liikevoittoprosentti23.4%
Omavaraisuusaste75.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€63,168Edellinen: €65,569
Advances received€500Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€105,242Edellinen: €90,172
Oma pääoma€139,519Edellinen: €119,393
Velat€44,757Edellinen: €13,976
Vaihtuvat vastaavat€70,818Edellinen: €73,967
Current liabilities€17,237Edellinen: €13,976
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€166,072
2024-12-31
€166,701
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€31,071
2024-12-31
€38,974
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,221
2024-12-31
€29,277
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€133,369
2024-12-31
€184,276
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
95/100 · Laskussa
75.9 %2024-12-31: 89.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.66x2024-12-31: 4.69x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
23.4 %2024-12-31: 18.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste89.5 %75.9 %
Maksuvalmius4.69x3.66x
Liikevoitto-%18.7 %23.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2592544-8
ALV-tunnusFI25925448
EU-tunnusFIFPRO.2592544-8
KuntaRuutana
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2014-01-27Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2014-01-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-27Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2014-01-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväT. Hellroos Oy
Luokitus nousiB2 → A2 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä82/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
69 verrokkia
Omavaraisuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Kannattavuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika34 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-17 23.0482/100 · v0.14
B2 → A2 · +23 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1459/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1459/100 · v0.13
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-10

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

T. Hellroos Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.