Yritysprofiili

T. Sotamaa Oy

T. Sotamaa Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-22. Toimiala on ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €675,613 ja liikevoitto €26,316.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3224437-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3224437-6
Toimiala
Ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-07-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-07-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: myötätuulentie 6, 40530, Jyväskylä

Postiosoite: Myötätuulentie 6, 40530, Jyväskylä

Tietoa yrityksestä T. Sotamaa Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

T. Sotamaa Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-07-22. Toimiala on ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €675,613 ja liikevoitto €26,316. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €675,613 sekä tilikauden tulokseksi €12,559. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +7.3%, liikevoittoprosentti +3.9% ja omavaraisuusaste +17.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys7.3%
Liikevoittoprosentti3.9%
Omavaraisuusaste17.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€28,037Edellinen: €30,168
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,949Edellinen: €1,119
Oma pääoma€26,507Edellinen: €13,949
Velat€122,167Edellinen: €105,687
Vaihtuvat vastaavat€104,591Edellinen: €89,493
Current liabilities€63,041Edellinen: €62,430
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€629,451
2024-08-31
€675,613
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€21,145
2024-08-31
€26,316
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,830
2024-08-31
€12,559
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€119,635
2024-08-31
€148,675
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
22/100 · Nousussa
17.8 %2024-08-31: 11.7 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Laskussa
0.44x2024-08-31: 0.48x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
60/100 · Nousussa
3.9 %2024-08-31: 3.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste11.7 %17.8 %
Maksuvalmius0.48x0.44x
Liikevoitto-%3.4 %3.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3224437-6
EU-tunnusFIFPRO.3224437-6
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-07-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-07-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-07-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-05-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväT. Sotamaa Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika145 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika116 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-19 05.0455/100 · v0.14
B2 → B2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1452/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1452/100 · v0.13
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
42/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-29.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

T. Sotamaa Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.