Yritysprofiili

Taide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy

Taide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy:n kotipaikka on Nauvo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-14. Toimiala on taideliikkeet. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €63,460 ja liikevoitto €7,481.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2219833-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2219833-7
Toimiala
Taideliikkeet
Kunta
Nauvo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-10-14
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-09-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rantapolku 5, 21660, Nauvo

Tietoa yrityksestä Taide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy:n sijaintipaikkakunta on Nauvo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-14. Toimiala on taideliikkeet. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €63,460 ja liikevoitto €7,481. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €63,460 sekä tilikauden tulokseksi €8,804. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.8%, liikevoittoprosentti +11.8% ja omavaraisuusaste +46.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.8%
Liikevoittoprosentti11.8%
Omavaraisuusaste46.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €120
Inventory€13,215Edellinen: €13,215
Rahat ja pankkisaamiset€35,782Edellinen: €24,704
Edellisten tilikausien voitto/tappio€32,602Edellinen: €37,187
Oma pääoma€43,906Edellinen: €37,937
Velat€51,224Edellinen: €46,516
Vaihtuvat vastaavat€60,004Edellinen: €48,525
Current liabilities€51,224Edellinen: €46,516
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€56,764
2023-12-31
€63,460
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€500
2023-12-31
€7,481
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,750
2023-12-31
€8,804
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€84,453
2023-12-31
€95,130
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
58/100 · Nousussa
46.1 %2023-12-31: 44.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Nousussa
0.96x2023-12-31: 0.82x
Liikevoitto-%Hyvä
79/100 · Nousussa
11.8 %2023-12-31: -0.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste44.9 %46.1 %
Maksuvalmius0.82x0.96x
Liikevoitto-%-0.9 %11.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2219833-7
ALV-tunnusFI22198337
EU-tunnusFIFPRO.2219833-7
KuntaNauvo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-10-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-10-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-10-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-10-14Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTaide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä73/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
103 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiViivästynytPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika400 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika261 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1873/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-05 21.5173/100 · v0.14
B1 → A3 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
74/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taide- ja Lahjapuoti Wallmo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.