Yritysprofiili

Taideco Oy

Taideco Oy:n kotipaikka on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-01. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €2,350 ja liikevoitto -€261.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3226979-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3226979-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Vanha-ulvila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-09-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-08-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Heikkiläntie 20, 28450, Vanha-ulvila

Tietoa yrityksestä Taideco Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taideco Oy:n sijaintipaikkakunta on Vanha-ulvila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-09-01. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €2,350 ja liikevoitto -€261. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,350 sekä tilikauden tulokseksi -€1,341. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -85.7%, liikevoittoprosentti -11.1% ja omavaraisuusaste -306.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-85.7%
Liikevoittoprosentti-11.1%
Omavaraisuusaste-306.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€278Edellinen: €1,972
Edellisten tilikausien voitto/tappio€276Edellinen: -€9,935
Oma pääoma-€1,066Edellinen: €276
Velat€1,414Edellinen: €1,880
Vaihtuvat vastaavat€348Edellinen: €2,156
Current liabilities€1,414Edellinen: €1,880
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€16,412
2024-10-31
€2,350
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€10,461
2024-10-31
-€261
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10,211
2024-10-31
-€1,341
2025-10-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,156
2024-10-31
€348
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-306.0 %2024-10-31: 12.8 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Laskussa
0.20x2024-10-31: 1.05x
Liikevoitto-%Heikko
22/100 · Laskussa
-11.1 %2024-10-31: 63.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste12.8 %-306.0 %
Maksuvalmius1.05x0.20x
Liikevoitto-%63.7 %-11.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3226979-2
ALV-tunnusFI32269792
EU-tunnusFIFPRO.3226979-2
KuntaVanha-ulvila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-08-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-08-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-09-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiTaideco Oy
Luokitus laskiB2 → D · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä19/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Maksuvalmius31%
Heikompi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika287 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika151 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-09-23 23.2419/100 · v0.14
B2 → D · -33 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-10-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taideco Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.