Yritysprofiili

Taittotalo MP Oy

Taittotalo MP Oy:n kotipaikka on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-08-12. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €23,682 ja liikevoitto €2,411.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1062554-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1062554-9
Toimiala
Muu mainostoimistojen toiminta
Kunta
Kotka
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1996-08-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1996-09-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäenpääntie 144, 48720, Kotka

Puhelin: +358400500022Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.taittotalo.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Lunna Virpi PauliinaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Taittotalo MP Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taittotalo MP Oy:n sijaintipaikkakunta on Kotka. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1996-08-12. Toimiala on muu mainostoimistojen toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €23,682 ja liikevoitto €2,411. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €23,682 sekä tilikauden tulokseksi €2,391. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +33.3%, liikevoittoprosentti +10.2% ja omavaraisuusaste +43.4%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Luonto designMajatalo Torppa

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on täydellinen lehtien, vuosikertomusten, esitteiden ym. painotuotteiden taitto, suunnittelu, toimittaminen ja toteutus. Yhtiö voi harjoittaa painotoimintaa, graafisen alan sekä markkinoinnin koulutusta ja konsultointia. Yritys voi toimintaansa varten omistaa ja hallita kiinteistöjä sekä harjoittaa arvopaperikauppaa. Yhtiö voi harjoittaa majoitus-, matkailu-, ohjelma-, ravitsemis- ja anniskelupalveluita. Lisäksi yritys voi harjoittaa maahantuontia.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet7
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys33.3%
Liikevoittoprosentti10.2%
Omavaraisuusaste43.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,000
Rahat ja pankkisaamiset€21,516Edellinen: €10,634
Edellisten tilikausien voitto/tappio€27,102Edellinen: €30,358
Tulos ennen veroja€2,390Edellinen: -€3,255
Oma pääoma€32,016Edellinen: €29,625
Velat€41,790Edellinen: €40,134
Vaihtuvat vastaavat€22,851Edellinen: €12,296
Current liabilities€41,790Edellinen: €40,134
Henkilöstö4Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€34,500
2021-12-31
€36,100
2022-06-30
€36,140
2023-06-30
€36,595
2024-06-30
€17,766
2025-06-30
€23,682
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€2,680
2021-12-31
€2,680
2022-06-30
€10,321
2023-06-30
-€1,640
2024-06-30
-€3,230
2025-06-30
€2,411
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€2,670
2021-12-31
€10,300
2022-06-30
€10,321
2023-06-30
-€1,640
2024-06-30
-€3,256
2025-06-30
€2,391
2026-06-30
Varat -kehitys6 kautta
€84,300
2021-12-31
€90,800
2022-06-30
€90,827
2023-06-30
€78,142
2024-06-30
€69,759
2025-06-30
€73,805
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
54/100 · Nousussa
43.4 %2025-06-30: 43.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Laskussa
0.51x2025-06-30: 0.55x
Liikevoitto-%Hyvä
75/100 · Nousussa
10.2 %2025-06-30: 8.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-06-302023-06-302024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste28.7 %38.0 %42.1 %42.5 %43.2 %43.4 %
Maksuvalmius0.27x0.34x0.31x0.31x0.55x0.51x
Liikevoitto-%7.8 %28.6 %-4.5 %-18.2 %8.3 %10.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1062554-9
ALV-tunnusFI10625549
EU-tunnusFIFPRO.1062554-9
KuntaKotka
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1996-08-12Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1996-08-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1996-09-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1996-10-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Lunna Virpi PauliinaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sysimetsä Santeri SylvesterVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lunna Virpi PauliinaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTaittotalo MP Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä77/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1193 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika50 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-18 05.3277/100 · v0.15
A3 → A3 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-10-1779/100 · v0.15
B2 → A3 · +23 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
B2
2026-09-1556/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1456/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
60/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 30 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

7 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taittotalo MP Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.