Yritysprofiili

Taivassalon Vesi Oy

Taivassalon Vesi Oy:n kotipaikka on Taivassalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-11-02. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €690,504 ja liikevoitto -€7,875.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2720833-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2720833-8
Toimiala
Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Kunta
Taivassalo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-11-02
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-10-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keskustie 9, 23310, Taivassalo

Verkkosivu: https://www.taivassalo.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Taivassalon Vesi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taivassalon Vesi Oy:n sijaintipaikkakunta on Taivassalo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-11-02. Toimiala on vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €690,504 ja liikevoitto -€7,875. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €690,504 sekä tilikauden tulokseksi -€23,210. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.1%, liikevoittoprosentti -1.1% ja omavaraisuusaste +16.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.1%
Liikevoittoprosentti-1.1%
Omavaraisuusaste16.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€141,997Edellinen: €197,454
Advances received€9,739Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€98,871Edellinen: -€20,377
Oma pääoma€330,420Edellinen: €353,629
Velat€1,661,814Edellinen: €1,695,193
Vaihtuvat vastaavat€477,788Edellinen: €479,005
Current liabilities€203,023Edellinen: €184,342
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€616,109
2023-12-31
€690,504
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€62,241
2023-12-31
-€7,875
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€78,494
2023-12-31
-€23,210
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,048,822
2023-12-31
€1,992,233
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
21/100 · Laskussa
16.7 %2023-12-31: 17.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
23/100 · Laskussa
0.70x2023-12-31: 1.07x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Nousussa
-1.1 %2023-12-31: -10.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste17.3 %16.7 %
Maksuvalmius1.07x0.70x
Liikevoitto-%-10.1 %-1.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2720833-8
ALV-tunnusFI27208338
EU-tunnusFIFPRO.2720833-8
KuntaTaivassalo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-11-02Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-11-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2016-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2016-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaTaivassalon Vesi Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
4955 verrokkia
Omavaraisuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika291 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika261 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1749/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-28 03.0049/100 · v0.14
A3 → B3 · -27 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1576/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
98/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 10 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-25.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taivassalon Vesi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.