Yritysprofiili

Taksi E & T Nurminen Oy

Taksi E & T Nurminen Oy:n kotipaikka on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-06-13. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €37,573 ja liikevoitto €3,192.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1702278-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1702278-3
Toimiala
Kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
Kunta
Jyväskylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-06-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-04-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ulpukkatie 1, 40250, Jyväskylä

Tietoa yrityksestä Taksi E & T Nurminen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taksi E & T Nurminen Oy:n sijaintipaikkakunta on Jyväskylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-06-13. Toimiala on kutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €37,573 ja liikevoitto €3,192. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €37,573 sekä tilikauden tulokseksi €3,158. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -23.7%, liikevoittoprosentti +8.5% ja omavaraisuusaste +71.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-23.7%
Liikevoittoprosentti8.5%
Omavaraisuusaste71.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€4,684Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€13,091Edellinen: €2,434
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,091Edellinen: €12,307
Oma pääoma€14,248Edellinen: €11,091
Velat€5,631Edellinen: €8,450
Vaihtuvat vastaavat€19,879Edellinen: €9,481
Current liabilities€5,631Edellinen: €8,450
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€49,238
2024-12-31
€37,573
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€11,110
2024-12-31
€3,192
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€11,216
2024-12-31
€3,158
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€19,540
2024-12-31
€19,879
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
90/100 · Nousussa
71.7 %2024-12-31: 56.8 %
MaksuvalmiusHyvä
77/100 · Nousussa
2.32x2024-12-31: 0.29x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.5 %2024-12-31: -22.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste56.8 %71.7 %
Maksuvalmius0.29x2.32x
Liikevoitto-%-22.6 %7.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1702278-3
ALV-tunnusFI17022783
EU-tunnusFIFPRO.1702278-3
KuntaJyväskylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-06-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2001-06-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-06-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-06-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2001-06-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTaksi E & T Nurminen Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
125 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1875/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-22 00.1475/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
47/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 25 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-28.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taksi E & T Nurminen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.