Yritysprofiili

Talonrakennus Toivanen Oy

Talonrakennus Toivanen Oy:n kotipaikka on Heinola Kk. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €621,000 ja liikevoitto €48,961.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2914840-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2914840-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Heinola Kk
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2018-05-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2018-05-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rautvuorentie 2, 18300, Heinola Kk

Puhelin: +358505593168Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Toivanen Timo JuhaniVarsinainen jäsen
Pihla Anna-KaisaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Talonrakennus Toivanen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Talonrakennus Toivanen Oy:n sijaintipaikkakunta on Heinola Kk. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2018-05-15. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-10-31 liikevaihto oli €621,000 ja liikevoitto €48,961. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-10-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €621,000 sekä tilikauden tulokseksi €32,651. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +130.0%, liikevoittoprosentti +7.9% ja omavaraisuusaste +29.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-10-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys130.0%
Liikevoittoprosentti7.9%
Omavaraisuusaste29.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€35,820Edellinen: €17,388
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€1,016,860
2021-10-31
€1,066,000
2022-10-31
€270,000
2023-10-31
€270,000
2024-10-31
€621,000
2025-10-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€3,838
2021-10-31
-€4,419
2022-10-31
€15,287
2023-10-31
€35,167
2024-10-31
€48,961
2025-10-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€16,382
2021-10-31
-€18,370
2022-10-31
-€2,630
2023-10-31
€17,388
2024-10-31
€32,651
2025-10-31
Varat -kehitys5 kautta
€413,813
2021-10-31
€114,794
2022-10-31
€268,696
2023-10-31
€307,884
2024-10-31
€205,568
2025-10-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Nousussa
29.8 %2024-10-31: 9.3 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2024-10-31: Ei saatavilla
Liikevoitto-%Tyydyttävä
70/100 · Laskussa
7.9 %2024-10-31: 13.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-10-312022-10-312023-10-312024-10-312025-10-31
Omavaraisuusaste7.8 %12.1 %4.2 %9.3 %29.8 %
Maksuvalmius-----
Liikevoitto-%-0.4 %-0.4 %5.7 %13.0 %7.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2914840-4
ALV-tunnusFI29148404
EU-tunnusFIFPRO.2914840-4
KuntaHeinola Kk
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2018-05-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-05-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-05-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-07-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Toivanen Timo JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pihla Anna-KaisaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTalonrakennus Toivanen Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
222 verrokkia
Omavaraisuus33%
Heikompi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
B1
2026-10-1864/100 · v0.15
B1 → B1
  • Näytön laatu: Vahva talousnäyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-10-0364/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Paranee
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-05-2764/100 · v0.11
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 8 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
65/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-11

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Talonrakennus Toivanen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.