Yritysprofiili

TamElec Oy

TamElec Oy:n kotipaikka on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-23. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €115,444 ja liikevoitto -€3,381.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2396408-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2396408-0
Toimiala
Sähköasennus
Kunta
Lempäälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2011-03-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2011-03-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kannistontie 132, 33880, Lempäälä

Verkkosivu: https://www.tamelec.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä TamElec Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

TamElec Oy:n sijaintipaikkakunta on Lempäälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2011-03-23. Toimiala on sähköasennus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €115,444 ja liikevoitto -€3,381. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €115,444 sekä tilikauden tulokseksi -€2,484. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -25.7%, liikevoittoprosentti -2.9% ja omavaraisuusaste +58.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-25.7%
Liikevoittoprosentti-2.9%
Omavaraisuusaste58.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€12,751Edellinen: €16,675
Edellisten tilikausien voitto/tappio€11,443Edellinen: €8,076
Oma pääoma€11,959Edellinen: €15,437
Velat€8,657Edellinen: €12,378
Vaihtuvat vastaavat€16,662Edellinen: €23,405
Current liabilities€8,657Edellinen: €12,378
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€155,402
2025-03-31
€115,444
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,822
2025-03-31
-€3,381
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,361
2025-03-31
-€2,484
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€27,815
2025-03-31
€20,616
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
73/100 · Nousussa
58.0 %2025-03-31: 55.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
49/100 · Nousussa
1.47x2025-03-31: 1.35x
Liikevoitto-%Heikko
43/100 · Laskussa
-2.9 %2025-03-31: 3.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste55.5 %58.0 %
Maksuvalmius1.35x1.47x
Liikevoitto-%3.8 %-2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2396408-0
ALV-tunnusFI23964080
EU-tunnusFIFPRO.2396408-0
KuntaLempäälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2011-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2011-03-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2011-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2011-03-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2011-04-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTamElec Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
30 verrokkia
Omavaraisuus40%
Heikompi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-01 21.1262/100 · v0.14
B1 → B1 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

TamElec Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.