Yritysprofiili

Taplause Oy

Taplause Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-21. Toimiala on muu tietopalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €180,552 ja liikevoitto €10,466.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2482415-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2482415-1
Toimiala
Muu tietopalvelutoiminta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2012-06-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2012-06-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lastaajankatu 5, 33560, Tampere

Verkkosivu: https://www.taplause.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Taplause Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Taplause Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2012-06-21. Toimiala on muu tietopalvelutoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €180,552 ja liikevoitto €10,466. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €180,552 sekä tilikauden tulokseksi €10,369. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.4%, liikevoittoprosentti +5.8% ja omavaraisuusaste +74.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.4%
Liikevoittoprosentti5.8%
Omavaraisuusaste74.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€15,270Edellinen: €9,858
Rahat ja pankkisaamiset€30,130Edellinen: €46,513
Advances received€395Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€218,459Edellinen: -€230,716
Oma pääoma€91,910Edellinen: €81,511
Velat€31,598Edellinen: €25,434
Vaihtuvat vastaavat€50,091Edellinen: €57,705
Current liabilities€31,598Edellinen: €22,534
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€218,492
2024-05-31
€180,552
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€12,418
2024-05-31
€10,466
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€12,227
2024-05-31
€10,369
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€106,945
2024-05-31
€123,508
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
93/100 · Laskussa
74.7 %2024-05-31: 76.2 %
MaksuvalmiusVälttävä
32/100 · Laskussa
0.95x2024-05-31: 2.06x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.3 %2024-05-31: 5.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste76.2 %74.7 %
Maksuvalmius2.06x0.95x
Liikevoitto-%5.4 %5.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2482415-1
ALV-tunnusFI24824151
EU-tunnusFIFPRO.2482415-1
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2012-06-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2012-06-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2012-06-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2012-07-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTaplause Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-06
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
1218 verrokkia
Omavaraisuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika165 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-11-0671/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-1771/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-18 19.3271/100 · v0.14
B1 → A3 · +5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-06
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 14 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
91/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
4.11.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

34 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-11-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Taplause Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.