Yritysprofiili

Tauno ja Marko Valkama Oy

Tauno ja Marko Valkama Oy:n kotipaikka on Tervajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-12-15. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €760,000 ja liikevoitto €145,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1867757-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1867757-0
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Tervajoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2003-12-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2003-12-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Martolantie 112, 66440, Tervajoki

Puhelin: +358400268933Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Valkama Marko JaakkoToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Tauno ja Marko Valkama Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tauno ja Marko Valkama Oy:n sijaintipaikkakunta on Tervajoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2003-12-15. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €760,000 ja liikevoitto €145,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €760,000 sekä tilikauden tulokseksi €115,000. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -2.4%, liikevoittoprosentti +19.1% ja omavaraisuusaste +84.4%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on eläinten, rehujen, maa-ainesten ja erilaisten kappaletaravoiden kuljetus. Yhtiö voi omistaa, hallita ja vuokrata kiinteistöjä ja osakehuoneistoja sekä harjoittaa arvopaperi- ja kiinteistökauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeRikastettu lähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-2.4%
Liikevoittoprosentti19.1%
Omavaraisuusaste84.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€143,891Edellinen: €218,216
Henkilöstö6Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€645,000
2021-12-31
€693,000
2022-12-31
€779,000
2023-12-31
€778,000
2024-12-31
€760,000
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€38,000
2021-12-31
€133,000
2022-12-31
€218,000
2023-12-31
€163,000
2024-12-31
€145,000
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€30,000
2021-12-31
€105,000
2022-12-31
€175,000
2023-12-31
€130,000
2024-12-31
€115,000
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€463,000
2021-12-31
€461,000
2022-12-31
€565,000
2023-12-31
€609,000
2024-12-31
€675,000
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Rikastettu lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
84.4 %2024-12-31: 84.3 %
MaksuvalmiusHyvä
96/100 · Laskussa
2.88x2024-12-31: 2.96x
Liikevoitto-%Hyvä
98/100 · Laskussa
19.1 %2024-12-31: 21.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste70.2 %80.1 %82.2 %84.3 %84.4 %
Maksuvalmius2.13x3.52x4.47x2.96x2.88x
Liikevoitto-%5.9 %19.2 %28.0 %21.0 %19.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1867757-0
ALV-tunnusFI18677570
EU-tunnusFIFPRO.1867757-0
KuntaTervajoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2003-12-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2003-12-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2004-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Valkama Marko JaakkoToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Valkama Marko JaakkoPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Valkama Mika TapaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Päivi KallioTilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Marjo KuusistoHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Niina ValkamaHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTauno ja Marko Valkama Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
296 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Maksuvalmius90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu35%
Heikompi kuin 65 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A2
2026-10-1881/100 · v0.15
A3 → A2 · +3 pistettä
  • Maksuvalmius: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Uusi riskitekijä: Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella.
A3
2026-09-3078/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-22

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tauno ja Marko Valkama Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.