Yritysprofiili

Tavat Oy

Tavat Oy:n kotipaikka on Kankaanpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-09-30. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €4,500 ja liikevoitto €1,000.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0677038-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0677038-0
Toimiala
Asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Kunta
Kankaanpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1987-09-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1987-11-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pansiankatu 16, 38700, Kankaanpää

Tietoa yrityksestä Tavat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tavat Oy:n sijaintipaikkakunta on Kankaanpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1987-09-30. Toimiala on asuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €4,500 ja liikevoitto €1,000. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,500 sekä tilikauden tulokseksi €406. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +28.6%, liikevoittoprosentti +20.0% ja omavaraisuusaste +2.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Loma-asuntojen rakentaminen, rakennuttaminen ja vuokraaminen.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys28.6%
Liikevoittoprosentti20.0%
Omavaraisuusaste2.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Henkilöstö0Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€3,200
2021-07-31
€3,200
2022-07-31
€11,100
2023-07-31
€3,500
2024-07-31
€4,500
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€0
2021-07-31
€0
2022-07-31
€0
2023-07-31
€0
2024-07-31
€1,000
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€2
2021-07-31
€41
2022-07-31
-€115
2023-07-31
-€273
2024-07-31
€406
2025-07-31
Varat -kehitys5 kautta
€76,289
2021-07-31
€76,341
2022-07-31
€77,120
2023-07-31
€76,941
2024-07-31
€77,352
2025-07-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Liikevaihto 20254 500 €
Tilikauden tulos 2025406 €
Tase yhteensä 202577 352 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto4 500 €3 500 €11 100 €3 200 €3 200 €
Liikevaihdon kehitys28,6 %−68,5 %246,9 %0 %0 %
Liikevoitto1 000 €0 €0 €0 €0 €
EBIT20 %0 %0 %0 %0 %
Tilikauden tulos406 €−273 €−115 €41 €2 €
Tulos ennen veroja----2 €
Omavaraisuusaste2,5 %1,3 %1,3 %1,3 %1,3 %
Tase yhteensä77 352 €76 941 €77 120 €76 341 €76 289 €
Henkilöstö0000-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHeikko
3/100 · Nousussa
2.5 %2024-07-31: 1.3 %
MaksuvalmiusHyvä
67/100 · Vakaa
2.00x2024-07-31: 2.00x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.0 %2024-07-31: 0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-07-312022-07-312023-07-312024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste1.3 %1.3 %1.3 %1.3 %2.5 %
Maksuvalmius0.00x0.00x2.00x2.00x2.00x
Liikevoitto-%0.0 %0.0 %0.0 %0.0 %20.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0677038-0
EU-tunnusFIFPRO.0677038-0
KuntaKankaanpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1987-09-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1987-11-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTavat Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-11-02
Mallin pistemäärä71/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
165 verrokkia
Omavaraisuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius75%
Parempi kuin 75 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu91%
Parempi kuin 91 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
3 arviota
A3
2026-11-0271/100 · v0.15
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Vakaa
A3
2026-10-2072/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-10-0272/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 39 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
75/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
31.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tavat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.