Yritysprofiili

Tefor Oy

Tefor Oy:n kotipaikka on Vahto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-12-23. Toimiala on sanomalehtien, muiden aikakausjulkaisujen ja paperitavaran vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €44,181 ja liikevoitto €1,059.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2239543-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2239543-7
Toimiala
Sanomalehtien, muiden aikakausjulkaisujen ja paperitavaran vähittäiskauppa
Kunta
Vahto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-12-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-12-12
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vesitie 4, 21310, Vahto

Verkkosivu: https://www.tefor.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Tefor Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tefor Oy:n sijaintipaikkakunta on Vahto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-12-23. Toimiala on sanomalehtien, muiden aikakausjulkaisujen ja paperitavaran vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €44,181 ja liikevoitto €1,059. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €44,181 sekä tilikauden tulokseksi €1,058. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.5%, liikevoittoprosentti +2.4% ja omavaraisuusaste +40.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.5%
Liikevoittoprosentti2.4%
Omavaraisuusaste40.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€9,475Edellinen: €9,588
Rahat ja pankkisaamiset€3,594Edellinen: €1,828
Edellisten tilikausien voitto/tappio€1,334Edellinen: -€1,195
Oma pääoma€5,392Edellinen: €4,334
Velat€7,788Edellinen: €7,290
Vaihtuvat vastaavat€13,180Edellinen: €11,624
Current liabilities€7,788Edellinen: €7,290
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€44,392
2024-12-31
€44,181
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,551
2024-12-31
€1,059
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,528
2024-12-31
€1,058
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€11,624
2024-12-31
€13,180
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
51/100 · Nousussa
40.9 %2024-12-31: 37.3 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
56/100 · Nousussa
1.68x2024-12-31: 1.57x
Liikevoitto-%Välttävä
56/100 · Laskussa
2.4 %2024-12-31: 5.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste37.3 %40.9 %
Maksuvalmius1.57x1.68x
Liikevoitto-%5.8 %2.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2239543-7
ALV-tunnusFI22395437
EU-tunnusFIFPRO.2239543-7
KuntaVahto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-12-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-12-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-12-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-01-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTefor Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
257 verrokkia
Omavaraisuus43%
Heikompi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus50%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 17.2169/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1462/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1462/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tefor Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.