Yritysprofiili

Teillä Höyläten Oy

Teillä Höyläten Oy:n kotipaikka on Tarttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-25. Toimiala on teiden ja moottoriteiden rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €22,753 ja liikevoitto €4,991.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3383261-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3383261-2
Toimiala
Teiden ja moottoriteiden rakentaminen
Kunta
Tarttila
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-08-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-08-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Jutikkalantie 127, 37770, Tarttila

Tietoa yrityksestä Teillä Höyläten Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Teillä Höyläten Oy:n sijaintipaikkakunta on Tarttila. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-08-25. Toimiala on teiden ja moottoriteiden rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €22,753 ja liikevoitto €4,991. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €22,753 sekä tilikauden tulokseksi €2,925. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +62.1%, liikevoittoprosentti +21.9% ja omavaraisuusaste +11.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys62.1%
Liikevoittoprosentti21.9%
Omavaraisuusaste11.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€20,826Edellinen: €10,059
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€6,023Edellinen: €0
Oma pääoma€4,902Edellinen: €1,977
Velat€38,921Edellinen: €37,231
Vaihtuvat vastaavat€23,205Edellinen: €11,718
Current liabilities€25,421Edellinen: €23,731
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€14,036
2024-12-31
€22,753
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€7,531
2024-12-31
€4,991
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€6,023
2024-12-31
€2,925
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€39,209
2024-12-31
€43,823
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
14/100 · Nousussa
11.2 %2024-12-31: 5.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
27/100 · Nousussa
0.82x2024-12-31: 0.42x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
21.9 %2024-12-31: -53.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste5.0 %11.2 %
Maksuvalmius0.42x0.82x
Liikevoitto-%-53.7 %21.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3383261-2
ALV-tunnusFI33832612
EU-tunnusFIFPRO.3383261-2
KuntaTarttila
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-08-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-08-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-08-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-08-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväTeillä Höyläten Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä55/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
327 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika44 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika31 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1855/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-22 23.0255/100 · v0.14
B3 → B2 · +11 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1544/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
40/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-13

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Teillä Höyläten Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.