Yritysprofiili

Terholan Metalli Oy

Terholan Metalli Oy:n kotipaikka on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-11-06. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €328,713 ja liikevoitto €43,392.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1723056-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1723056-6
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Järvenpää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2001-11-06
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-09-17
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Minkkikatu 2, 04430, Järvenpää

Puhelin: +358405043432Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: http://www.terholanmetalli.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Silfverberg Pekka LassiToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Terholan Metalli Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Terholan Metalli Oy:n sijaintipaikkakunta on Järvenpää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2001-11-06. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €328,713 ja liikevoitto €43,392. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €328,713 sekä tilikauden tulokseksi €35,847. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.1%, liikevoittoprosentti +13.3% ja omavaraisuusaste +65.9%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on metallialan työt, koneiden valmistus ja korjaus ja kiinteistöjen korjausurakointi.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.1%
Liikevoittoprosentti13.3%
Omavaraisuusaste65.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€44,927Edellinen: €47,833
Henkilöstö3Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€293,412
2021-03-31
€424,217
2022-03-31
€441,198
2023-03-31
€357,139
2024-03-31
€325,156
2025-03-31
€328,713
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€1,421
2021-03-31
€88,230
2022-03-31
€68,219
2023-03-31
€19,687
2024-03-31
€44,659
2025-03-31
€43,392
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€728
2021-03-31
€69,869
2022-03-31
€54,327
2023-03-31
€17,228
2024-03-31
€38,251
2025-03-31
€35,847
2026-03-31
Varat -kehitys6 kautta
€226,907
2021-03-31
€310,123
2022-03-31
€379,960
2023-03-31
€353,759
2024-03-31
€375,075
2025-03-31
€401,644
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
82/100 · Nousussa
65.9 %2025-03-31: 61.0 %
MaksuvalmiusEi arvioitavissa
0/100 · Trenditieto puuttuu
Ei saatavilla2022-03-31: 0.90x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Laskussa
13.3 %2025-03-31: 13.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-03-312022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste42.6 %53.7 %58.1 %58.6 %61.0 %65.9 %
Maksuvalmius0.64x0.90x----
Liikevoitto-%0.5 %20.8 %15.5 %5.5 %13.6 %13.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1723056-6
ALV-tunnusFI17230566
EU-tunnusFIFPRO.1723056-6
KuntaJärvenpää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2001-09-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2001-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2001-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2001-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2001-11-06Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Silfverberg Pekka LassiToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Silfverberg Pekka LassiVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pekka PeltorantaPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Jari HjortHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTerholan Metalli Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKeskitaso
Näytön laatuKäyttökelpoinen talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
314 verrokkia
Omavaraisuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika170 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika128 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-10-1874/100 · v0.15
A3 → A3
A3
2026-09-30 05.4774/100 · v0.14
B1 → A3 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2022-03-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1456/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

17 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2022-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Terholan Metalli Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.