Yritysprofiili

Tero Seppälä Oy

Tero Seppälä Oy:n kotipaikka on Joutsa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-11-04. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €78,957 ja liikevoitto €25,558.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1559893-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1559893-0
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Joutsa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-11-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-10-20
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Savontie 8, 19650, Joutsa

Verkkosivu: https://www.seppala.orgLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Tero Seppälä Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tero Seppälä Oy:n sijaintipaikkakunta on Joutsa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-11-04. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €78,957 ja liikevoitto €25,558. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €78,957 sekä tilikauden tulokseksi €20,336. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -17.7%, liikevoittoprosentti +32.4% ja omavaraisuusaste +64.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-17.7%
Liikevoittoprosentti32.4%
Omavaraisuusaste64.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€39,914Edellinen: €37,604
Inventory€7,205Edellinen: €5,296
Rahat ja pankkisaamiset€11,728Edellinen: €6,622
Edellisten tilikausien voitto/tappio€78,845Edellinen: €54,571
Oma pääoma€107,590Edellinen: €87,254
Velat€58,730Edellinen: €82,635
Vaihtuvat vastaavat€25,037Edellinen: €22,728
Current liabilities€58,730Edellinen: €82,635
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€95,935
2024-08-31
€78,957
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€31,900
2024-08-31
€25,558
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,274
2024-08-31
€20,336
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€169,889
2024-08-31
€166,320
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
81/100 · Nousussa
64.7 %2024-08-31: 51.4 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Nousussa
0.32x2024-08-31: 0.14x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
21.5 %2024-08-31: 23.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste51.4 %64.7 %
Maksuvalmius0.14x0.32x
Liikevoitto-%23.9 %21.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1559893-0
ALV-tunnusFI15598930
EU-tunnusFIFPRO.1559893-0
KuntaJoutsa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-10-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-11-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-03-14Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-03-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTero Seppälä Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
313 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Maksuvalmius53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-30 19.2770/100 · v0.14
B2 → A3 · +15 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1555/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1454/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 26 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tero Seppälä Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.