Yritysprofiili

Teuvan Kaukolämpö Oy

Teuvan Kaukolämpö Oy:n kotipaikka on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-01-12. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,292,223 ja liikevoitto €202,824.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2658847-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2658847-1
Toimiala
Lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu
Kunta
Teuva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-01-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2014-12-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mäki-Mikkiläntie 18, 64700, Teuva

Tietoa yrityksestä Teuvan Kaukolämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Teuvan Kaukolämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-01-12. Toimiala on lämmön, höyryn ja jäähdytyksen tuotanto ja jakelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,292,223 ja liikevoitto €202,824. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,292,223 sekä tilikauden tulokseksi €170,994. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.1%, liikevoittoprosentti +15.7% ja omavaraisuusaste +70.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.1%
Liikevoittoprosentti15.7%
Omavaraisuusaste70.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€62,400Edellinen: €61,488
Rahat ja pankkisaamiset€1,351,124Edellinen: €1,086,498
Edellisten tilikausien voitto/tappio€92,167Edellinen: €8,007
Oma pääoma€1,872,249Edellinen: €1,701,254
Velat€783,021Edellinen: €816,018
Vaihtuvat vastaavat€1,640,944Edellinen: €1,370,910
Current liabilities€243,021Edellinen: €216,018
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,195,356
2024-12-31
€1,292,223
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€102,812
2024-12-31
€202,824
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€84,161
2024-12-31
€170,994
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,517,273
2024-12-31
€2,655,269
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Nousussa
70.5 %2024-12-31: 67.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.82x2024-12-31: 5.31x
Liikevoitto-%Hyvä
89/100 · Nousussa
15.7 %2024-12-31: 8.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste67.6 %70.5 %
Maksuvalmius5.31x5.82x
Liikevoitto-%8.6 %15.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2658847-1
ALV-tunnusFI26588471
EU-tunnusFIFPRO.2658847-1
KuntaTeuva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-01-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-02-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-05-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-09-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenTeuvan Kaukolämpö Oy
Luokitus ennallaanA1 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä90/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
839 verrokkia
Omavaraisuus77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius95%
Parempi kuin 95 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika139 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika120 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A1
2026-10-1790/100 · v0.15
A1 → A1
A1
2026-09-19 02.1290/100 · v0.14
A3 → A1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1472/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1472/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
79/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-11

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-12.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Teuvan Kaukolämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.